Aktualności

Za nami uroczyste obchody Jubileuszu 65 – lecia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w tym dniu. Jesteśmy wdzięczni za życzenia, gratulacje, kwiaty i upominki.

Halina Ukarma – Dyrektor PBW w Przemyślu

wraz z Pracownikami

Czytaj więcej...

„Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia,
kierują nasz wzrok w stronę przebytej drogi.
[Christian Schulz]

    W ubiegłym roku przypadła 65. rocznica istnienia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu. Z przyczyn od nas niezależnych nie udało się dotychczas uczcić urodzin naszej Jubilatki. Nie mogliśmy jednak pozwolić, aby tak ważna karta z historii biblioteki przeszła bez echa…

Czytaj więcej...

Trzecie spotkanie Sieci Współpracy i Samokształceni Nauczycieli Wykorzystujących Techniki Informacyjno-Komunikacyjne w Pracy Zawodowej odbyło się w Szkole podstawowej w Dachnowie, w całości poświęcono je ćwiczeniom praktycznych z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Zajęcia rozpoczął nauczyciel informatyki Paweł R., który pokazał uczestnikom możliwości i sposoby wykorzystania tablicy interaktywnej na lekcjach z różnych przedmiotów.

Czytaj więcej...

    8 czerwca 2018 roku przemyski Rynek po raz kolejny zapełnił się ludźmi, którzy w iście piknikowej atmosferze - siedząc na ławkach, schodkach i trawnikach, czytali książki. Wszystko to za sprawą akcji "Zaczytany Przemyśl", którą zorganizowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu.

Czytaj więcej...

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. G. Pawlikowskiego w tym roku po raz pierwszy przystąpiła do ogólnopolskiej akcji NOC BIBLIOTEK, która przebiegała pod hasłem "RzeczpospoCzyta".

Czytaj więcej...

noc bibPedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu zaprasza w sobotę 9 czerwca 2018 r. na godzinę 19.00 na ogólnopolską Noc Bibliotek.

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać.

Czytaj więcej...

To już kolejna, VI edycja Odjazdowego Bibliotekarza organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego Filia w Lubaczowie, Gminną Bibliotekę Publiczną w Baszni Dolnej, Stowarzyszenie Na Rzecz Wszechstronnego Rozwoju Człowieka „Gwalbertówka”, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło Lubaczów oraz Fundację Fenomen. Wydarzenie było jedną z wielu imprez organizowanych w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Czytaj więcej...

W dniu 14 maja 2018 r. decyzją Komisji Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im.J.G.Pawlikowskiego w Przemyślu ze względu na braki formalno-prawnenie miała możliwości wyłonienia Wykonawcy na realizację zadania:

„Wykonanie remontu muru oporowego, schodów i muru oporowego ogrodzenia” na posesji znajdującej się w trwałym zarządzie PBW w Przemyślu przy ul. Śnigurskiego 10 - 12.

Ponowne zaproszenie do składania ofert ukaże się na naszej stronie w terminie późniejszym.

 

Jakie były początki pisma? W jaki sposób zapisywali swoje myśli Sumerowie? Kto jako pierwszy odczytał hieroglify? Jak wyglądały pierwsze książki? – na te i inne pytania związane z początkami piśmiennictwa odpowiadały zajęcia, które 16 maja br. odbyły się w jarosławskiej filii PBW w Przemyślu.

Czytaj więcej...

Uprzejmie informujemy, że w Bibliotece Pedagogicznej w Przemyślu i filiach (Jarosław, Lubaczów, Przeworsk)
od 21- 26.05.2018 r. odbędzie się reinstalacja systemu bibliotecznego Prolib.
Nie będzie można zamawiać, wypożyczać, prolongować i rezerwować zbiorów.

W Bibliotekach przyjmowane będą jedynie zwroty wypożyczonych materiałów.
Termin zwrotu wypożyczonych dokumentów zostanie automatycznie przedłużony.

W dniach 21-24.05.2018 r. Biblioteka czynna od 9.00 - 15.00,

25.05.2018 r. (piątek) Biblioteka nieczynna

Za utrudnienia przepraszamy

 

„Książka to najlepszy przyjaciel człowieka,
a biblioteka to świątynia jego myśli”
[Cyceron]

    Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J.G. Pawlikowskiego w Przemyślu oraz Sieć Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy przy PBW w Przemyślu już po raz trzeci zapraszają nauczycieli i uczniów wszystkich etapów nauczania, przedstawicieli władz samorządowych, dyrektorów szkół, instytucji kulturalnych i oświatowych oraz wszystkich zainteresowanych do udziału w akcji flash mob „Zaczytany Przemyśl".

Czytaj więcej...

„Takiego Piłsudskiego jak go przedstawiają - Ja nie znam”
/ Józef Piłsudski/

 

    10 maja 2018 r. w czytelni przeworskiej biblioteki pedagogicznej odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Poświęconego Postaci Józefa Piłsudskiego, będącego wspólnym przedsięwzięciem edukacyjnym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 3 w Przeworsku i Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu Filia w Przeworsku. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Przeworska, zaś patronat medialny tygodnik Życie Podkarpackie.

Czytaj więcej...

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im.J.G.Pawlikowskiego w Przemyślu zaprasza do składania ofert na wykonanie następującego zadania:

„Malowanie dachu nad czytelnią budynku PBW w Przemyślu”

będącego się w trwałym zarządzie PBW w Przemyślu przy ul. Śnigurskiego 10 - 12. Budynek wpisany jest do rejestru zabytków.

Czytaj więcej...

    „Nic dwa razy się nie zdarza”, „Kot w pustym mieszkaniu”, „Nienawiść” , „Rozmowa z kamieniem” - to tytuły tylko niektórych wierszy, jakie rozbrzmiewały 24 kwietnia 2018r. w murach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu. Wszystko to za sprawą młodzieży, która uczestniczyła w zorganizowanym przez bibliotekę „Międzyszkolnym konkursie recytatorskim poezji Wisławy Szymborskiej – Mozarta Poezji Polskiej”.

Czytaj więcej...

13 kwietnia każdego roku, w całej Polsce obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. To symboliczna data ujawnienia mordu, jakiego w 1940 roku dokonało sowieckie NKWD na ok. 22 tysiącach polskich jeńców wojennych – oficerach, urzędnikach, sędziach, naukowcach, pogranicznikach, pracownikach ochrony kolei, więziennictwa itp. Była to jedna w wielu prób zgładzenia narodu polskiego, poczynając od jego inteligencji i przywódców. Przez lata o tych faktach nie można było pisać, mówić, a nawet myśleć. Jeszcze dziś próbuje się niekiedy fałszować historię tamtych dni, a winni wciąż nie zostali ukarani.

Czytaj więcej...

    10 kwietnia 2018 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu Filia w Przeworsku wraz z Burmistrzem Miasta Przeworska i Miejską Biblioteką Publiczną w Przeworsku zorganizowała spotkanie z Krzysztofem Piersą – autorem i zarazem bohaterem książki „Komputerowy ćpun”, który pokonał uzależnienie od gier i jako ekspert w tej dziedzinie stara się wpływać na zachowania współczesnych graczy. W spotkaniu uczestniczyło około 450 uczniów i nauczycieli z przeworskiego gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych, bibliotekarze i członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Przeworsku.

Czytaj więcej...

13 kwietnia br. w auli Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu odbyło się spotkanie z Krzysztofem Piersą, autorem książki „Komputerowy ćpun”. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu nauczycieli i rodziców uczniów jarosławskich szkół, którzy przyszli dowiedzieć się, jakie niebezpieczeństwa czyhają w cyfrowym świecie na współczesnego młodego człowieka.

Czytaj więcej...

Biblioteka Pedagogiczna w Lubaczowie wspomaga nauczycieli w realizacji procesu dydaktyczno-wychowawczego, serdecznie zapraszamy wszystkie szkoły w mieście do korzystania z naszej oferty edukacyjnej. Proponowane zajęcia mają na celu przygotowanie uczniów do samodzielnego korzystania z różnych źródeł informacji, wzbudzenie zainteresowania książką i czytaniem oraz przygotowanie do aktywnego funkcjonowania w życiu kulturalnym regionu.

Czytaj więcej...

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J.G. Pawlikowskiego w Przemyślu Filia w Przeworsku informuje, iż w dniu 21. kwietnia 2018 r. o godz. 14.00 w czytelni biblioteki odbędzie się promocja publikacji regionalnej pt.”Kronika” Ks. Romana Penca proboszcza w Przeworsku (lata 1939-1944), w wyborze i opracowaniu Szczepana Kozaka.

Czytaj więcej...

Telewizja to tylko zastępcza rozrywka dla mózgu, kto nie czyta, ten właściwie nie potrzebuje już głowy, nie mówiąc oczywiście o wyobraźni i fantazji"
[Bille Joe Armstrong]

Jarosławska młodzież czyta i chętnie dzieli się z innymi opiniami na temat własnej lektury, co potwierdziła udziałem w konkursie „Książka inna niż wszystkie”. Tegoroczna III edycja przyciągnęła 22 miłośników książek.

Czytaj więcej...

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu