To kolejna już prezentacja w cyklu Ludzie Kultury Podkarpacia, poprzez który chcemy przybliżać naszym Czytelnikom sylwetki twórców związanych z życiem kulturalnym naszego regionu. Cykl ten zapoczątkowała wystawa poświęcona wielkiemu reformatorowi teatru współczesnego Jerzemu Grotowskiemu, w ramach obchodów Roku Grotowskiego we wrześniu 2009 r.
    Zygmunt Mycielski jest dziś postacią zapomnianą. A warto pamiętać o tym, iż był cenionym kompozytorem i muzykiem, autorem kilkunastu symfonii, pieśni, preludiów, za które otrzymał wiele nagród artystycznych. Był członkiem honorowym Związku Kompozytorów Polskich, w latach 1948-50 pełnił w nim funkcję prezesa; przez wiele lat redagował czasopismo “Ruch Muzyczny”. Mycielski jest także  autorem książek poświęconych muzyce: Notatki o muzyce i muzykach (1961), Ucieczki z pięciolinii (1957), Postludia (1977) oraz trzech tomów Dziennika (Niby-dziennik, Dziennik 1950-1959, Dziennik 1960-1969). W Dziennikach pisał o wydarzeniach, które rozgrywały się w wokół niego, interesował go świat współczesny oraz jego przyszłość. Krytycznie oceniał przeszłość. Stefan Kisielewski w swoim Abecadle napisał o Nim: “Postać z samego miąższu kultury polskiej”. Inni krytycy podkreślali  ogromną odpowiedzialność za słowa i czyny tego “arystokraty ducha”, człowieka prześladowanego za swoje poglądy i niezłomną postawę.
    Na wystawie prezentujemy życiorys artysty i jego bogatą twórczość kompozytorską. Szczególną uwagę odbiorców kierujemy na Jego związki z Podkarpaciem. Urodzony w Przeworsku, pochowany w majątku rodzinnym w Wiśniowej. Wiele rodzinnych pamiątek (portrety, plakaty koncertów, książki, nuty) odnaleźć można w zbiorach Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz Towarzystwa im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej.
Przeworszczanom polecamy lekturę wymownego listu, skierowanego do nich przez Zygmunta Mycielskiego “Drodzy – a, niestety – nieznani przyjaciele – ziomkowie z Przeworska...” oraz wydanej w ostatnich latach monografii pt. “Twórczość Zygmunta Mycielskiego jako dziedzictwo kultury polskiej  i europejskiej”.

Katarzyna RudnickaPedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu