16 maja (środa) 2012 roku o godz. 10.00. w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu Filia w Jarosławiu odbyła się konferencja podsumowująca projekt czytelniczy „ Wesołe minutki z książeczką”. logo_wm

 

 

Organizatorami projektu byli: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu Filia w Jarosławiu i Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Fredry w Jarosławiu.

Patronat honorowy objęli: Burmistrz Miasta Jarosławia, Fundacja ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.
Patronat medialny: Radio Rzeszów, Życie Podkarpackie, Gazeta Jarosławska.

W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy i nauczyciele jarosławskich przedszkoli, s. Dorota Kędziora  z radio Fara.

Szczególnym gościem była Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Oddział/ Przemyśl i Koordynator Wojewódzki Kampanii Cała Polska czyta dzieciom Pani Katarzyna Bednarz –Soja.

W ramach tej inicjatywy przeprowadzono szereg działań, w które zaangażowane były wszystkie jarosławskie przedszkola. Podjęte działania miały na celu popularyzację czytania dzieciom, uświadomienie dorosłym; nauczycielom, rodzicom, opiekunom jak wielkie znaczenie ma głośne, systematyczne czytanie dzieciom dla ich emocjonalnego i intelektualnego rozwoju.

    W trakcie realizacji projektu staraliśmy się wykształcić u dzieci nawyk obcowania z literaturą piękną, a także zachęcić je do stałego korzystania z księgozbioru biblioteki.
Projekt obejmował głośne, systematyczne czytanie dzieciom, organizacje konferencji dla nauczycieli, pedagogizację rodziców, przeprowadzenie konkursów czytelniczych, wystaw dziecięcej twórczości, wiosenną zbiórkę książek.

    Podsumowanie projektu zaprezentowały jego koordynatorki Elżbieta Kuchta kierownik Oddziału dla Dzieci MBP w Jarosławiu i Dorota Grząba nauczyciel bibliotekarz PBW w Przemyślu Filia w Jarosławiu.

    Słowa podziękowania i dyplomy uznania dla Dyrektorów jarosławskich przedszkoli przekazały Panie Elżbieta Tkacz Dyrektor MBP w Jarosławiu i Małgorzata Herda kierownik jarosławskiej filii PBW w Przemyślu.

 

W ramach projektu (październik 2011- maj 2012) zrealizowano:

  • · 293 spotkania (czytanie w przedszkolach).
  • · w cotygodniowych spotkaniach wzięło udział - 11505 uczestników
  • · odbyły się 37 spotkania z ciekawymi ludźmi

 

Zrealizowano

  • 6 wystaw prac plastycznych dzieci – przegląd dziecięcej twórczości
  • 2 konferencje dla rodziców – (Przedszkole nr 8 i 12)
  • 3 konkursy czytelnicze podsumowujące czytanie książki Iwony Czarkowskiej „Biuro Zagubionych zabawek”
  • Przeprowadzono Wiosenną zbiórkę książek ph.: „Podzielmy się książkami, z których wyrośliśmy Książki podarowane przez nauczycieli i uczniów, przekazane zostały do biblioteczek przedszkoli, biorących udział w projekcie i jesteśmy przekonani, że umilą beztroskie chwile szczęśliwego dzieciństwa.

W zbiórce uczestniczyli Gimnazjum nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi w Jarosławiu, Szkoła Podstawowa nr 11 im. A. Mickiewicza w Jarosławiu Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Jarosławiu oraz prywatni darczyńcy.

 

Finał dla dzieci odbędzie się 22 maja w Miejskim Ośrodku Kultury

 

zdjecie01.jpgzdjecie02.jpgzdjecie03.jpgzdjecie04.jpgzdjecie05.jpgzdjecie06.jpgzdjecie07.jpgzdjecie08.jpg

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu