29 września w Bibliotece PWSTE w Jarosławiu odbyły się Jarosławskie Potyczki Ortograficzne, których organizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Jarosławiu, Zespół Placówek Oświatowo - Wychowawczych w Jarosławiu, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu Filia w Jarosławiu. Do zmagań nad ortografią przystąpiło 215 osób, piszących w trzech kategoriach: uczestnik, uczeń gimnazjum i uczeń szkoły ponadgimnazjalnej.

Tegoroczną Imprezę prowadziła dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów Bernadeta Szczypta, natomiast lektorem czytającym tekst dyktanda był popularny dziennikarz telewizyjny stacji NC+ Wojciech Zawioła.

Tekst przygotowały Panie: prof. dr hab. Maria Krauz i dr Wioletta Kochmańska z Uniwersytetu Rzeszowskiego - Instytutu Filologii Polskiej z Zakładu Języka Polskiego.

Komisja złożona z nauczycieli języka polskiego, pod przewodnictwem Pana Jacka Stańdy, wyłoniła zwycięzców:

KATERORIA GIMNAZJUM

Gilowska Joanna – Publiczne Gimnazjum nr 1 w Jarosławiu

Bal Bartosz - Publiczne Gimnazjum nr 4 w Jarosławiu

Kucaba Sandra – Publiczne Gimnazjum nr 1 w Jarosławiu

KATEGORIA SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA

Wielgos Marcin – Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Jarosławiu

Wrzesień Barbara – I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Jarosławiu

Marchwiany Patryk – Internat Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie

KATEGORIA UCZESTNIK

Pajda Tomasz

Benesz Monika

Wrzesień Joanna

 

"Ziemia jarosławska – tradycja, kultura, nowoczesność"

Ziemia jarosławska to przygraniczny teren w południowo-wschodniej Polsce o bogatej historii. Korzystne położenie na dawno odkrytych kupieckich szlakach XVI-wiecznej Europy, łączących kulturowo-historyczne Bizancjum z Europą Zachodnią, było czynnikiem, dzięki któremu drzewiej i dziś region rozwija się superdynamicznie, zapewniając dostatek wielordzennym mieszkańcom, biznespartnerom i mile widzianym gościom. Dziś dba o to Starosta Powiatu Jarosławskiego. Geopolityczne położenie na granicy między Unią Europejską, także strefą Schengen, a wschodnią częścią Europy, bliskość całodobowego przejścia granicznego Korczowa – Krakowiec, bezdewizowy ruch graniczny dla jadących za granicę i powracających z zagranicy, położenie przy nowo powstałej autostradzie decydują o atrakcyjności regionu. Żydzi, Rusini i Polacy stworzyli wielokulturową społeczność, którą młodzi nazwaliby patchworkową, a jej dowodem są dziś niestrzeżone, ale hołubione obiekty sakralne i przywołujące pamięć charyzmatycznych przodków nekropolie, w tym XIX-wieczna cerkiew pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego powstała na odłamkach rozkruszonych murów zamku Tarnowskich i Jarosławskich, długowiekowy cmentarz żydowski przy ul. Kruhel Pawłosiowski, archaiczne opactwo sióstr benedyktynek z Czarną Kaplicą, noszące dziś nazwę Klasztor Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu.

Popularność etnoturystyki sprawia, że nie odchodzą w niepamięć również tradycje kulinarne. Obok bałabuchów i wachlarza wysokoprocentowych nalewek, obżarciuch spróbować może świeżo wynalezionych dań takich jak: risotto z bakłażanem, chili con carne, grillowane warzywa, croissanty ze śliwkami i czekoladowe fondue. Przekąski mogą zadowolić dojrzałych i ledwo opierzonych jarosławian oraz Europejczyków. Gród można by obejrzeć na e-stronach. Wirtualny spacer po jarosławskiej starówce skusi przede wszystkim fana nowych technologii, który rozkoszuje się surfowaniem w cyberprzestrzeni. Krótkotrwały postój przy placu św. Michała Archanioła pozwala zauważyć przecudną, miodowożółtą budowlę. Przy ul. Rynek wzbudza zachwyt kamienica Orsettich, w której wnętrzach jaśnieją wizerunki hardych właścicieli Jarosławia. Uwagę zwraca czerwono-ceglana u podstawy studnia, z brunatnoszarym, niespróchniałym dachem, czterokondygnacyjny, archaiczny, wielokrotnie przebudowywany ratusz, centralnie ulokowany pośrodku rynku, umieszczona we wschodniej pierzei późnorenesansowa kamienica zwana Rydzikową, w której piwnicach mieści się Podziemna Trasa Turystyczna im. Feliksa Zalewskiego. À propos, Jarosław zaistniał także na Facebooku nie tylko poprzez lajkowanie stron miasta, ale i hejterskie, niepoprawne językowo wpisy, które nie mają wpływu na rzetelny image miasta. W Dniu Patrona Powiatu Jarosławskiego – Archanioła Michała zaprosić by warto do Jarosławia, Pruchnika, Dinozekolandii w Radymnie i odurzających zmysły miejsc o nieskażonej, dzikiej przyrodzie.

 

Zdjecie_01.jpgZdjecie_02.jpgZdjecie_03.jpgZdjecie_04.jpgZdjecie_05.jpgZdjecie_06.jpgZdjecie_07.jpgZdjecie_08.jpgZdjecie_09.jpgZdjecie_10.jpg

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu