Trzecie spotkanie w ramach „Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy szkolnych” odbyło się w dniu 25 kwietnia br. w czytelni lubaczowskiej filii PBW w Przemyślu.

Zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem dobre praktyki prezentowały panie Teresa Kaciuba z Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Wielkich Oczach oraz Jolanta Kania ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Obrońców Lubaczowa w Lubaczowie. Dzieląc się swoimi doświadczeniami nauczycielka z SP w Lubaczowie omawiała metody pracy w bibliotece szkolnej. Na uwagę zasługuje fakt, iż ponad sześć lat wydaje wraz z uczniami gazetkę szkolną ”Kompel”. Gazetka cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko uczniów ale i nauczycieli, gdyż ze względu na różnorodną tematykę każdy może znaleźć coś dla siebie. Istotnym osiągnięciem nauczycielki jest wdrażanie przez szkołę jej autorskiego projektu czytelniczego.

Pani Teresa Kaciuba w swoim środowisku szkolnym zachęca uczniów do czytania poprzez różnorodne akcje czytelnicze. Działania podejmuje zarówno z dziećmi najmłodszymi jak i starszymi uczniami. Wśród młodych czytelników dużą popularnością cieszy się forma japońskiego teatru kamishibai. Starsi uczniowie biorą udział w przedstawieniach inspirowanych literaturą piękną. Przygotowują dla młodszych klas scenki teatralne, popularyzujące literackich bohaterów. Raz w roku odbywają się Prezentacje Sienkiewiczowskie, propagujące czytelnictwo oraz upamiętniające patrona szkoły.

Spośród prezentowanych praktyk każdy z uczestników mógł wybrać coś dla siebie i realizować w swojej placówce.

Zdjecie_01.JPGZdjecie_02.JPGZdjecie_03.JPGZdjecie_04.JPG

 

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu