Aktualności Przemyśl

13 kwietnia każdego roku, w całej Polsce obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. To symboliczna data ujawnienia mordu, jakiego w 1940 roku dokonało sowieckie NKWD na ok. 22 tysiącach polskich jeńców wojennych – oficerach, urzędnikach, sędziach, naukowcach, pogranicznikach, pracownikach ochrony kolei, więziennictwa itp. Była to jedna w wielu prób zgładzenia narodu polskiego, poczynając od jego inteligencji i przywódców. Przez lata o tych faktach nie można było pisać, mówić, a nawet myśleć. Jeszcze dziś próbuje się niekiedy fałszować historię tamtych dni, a winni wciąż nie zostali ukarani.

Czytaj więcej...

"Czytamy książki, by odkryć kim jesteśmy. To, co inni ludzie robią,
myślą i czują jest bezcennym przewodnikiem w zrozumieniu
kim jesteśmy i kim możemy się stać..."
[Ursula Kroeber Le Guin]

10 kwietnia 2018 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu odbyły się warsztaty III stopnia z biblioterapii, które zostały zorganizowane w ramach XXIII Forum Nauczycieli Bibliotekarzy.

Czytaj więcej...

    Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu pragnie poinformować, iż 16 maja 2018 r. (środa) o godz. 11.00 na Placu Niepodległości rozpocznie się, prekursorska w naszym mieście, Przemyska Gra Literacka „CSI: Przemyśl. Kryminalne zagadki”.

Czytaj więcej...

    04 kwietnia 2018 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu odbyło się spotkanie robocze Sieci współpracy i samokształcenia bibliotekarzy bibliotek szkolnych i pedagogicznych, poświęcone opracowaniu scenariusza Przemyskiej Gry Literackiej „CSI: Przemyśl. Kryminalne zagadki”.

Czytaj więcej...

    Mroczny las, mróz, skrepowane do tyłu ręce, bezgłośnie wypowiadane słowa modlitwy… nienawistne spojrzenia, głuchy strzał w tył głowy… masowe mogiły i młode brzózki, które rosnąc miały na zawsze ukryć prawdę o tej okrutnej zbrodni – „zbrodni zakłamanego ludobójstwa”, jakiej dokonało radzieckie NKWD na prawie 22 tysiącach polskich oficerach i inteligentach – jeńcach wojennych z Kozielska, Starobielska, Ostaszkowa.

Czytaj więcej...

    02 lipca 2018 roku mija 95 rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej – wybitnej polskiej eseistki, tłumaczki, felietonistki, a przede wszystkim poetki – laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996). Ze względu na usposobienie oraz bogactwo twórczości Szymborska przez przyjaciół nazywana była „Wisełką” zaś przez znawców literatury „Mozartem poezji”.

Czytaj więcej...

    28 lutego br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu odbyła się, w ramach sieci współpracy i samokształcenia, ostatnia – trzecia część warsztatów nt. Literackie gry miejskie jako forma propagująca czytelnictwo. Uczestniczyło w nich około trzydziestu bibliotekarzy bibliotek szkolnych i pedagogicznych ze szkół powiatu przemyskiego, jarosławskiego, przeworskiego i lubaczowskiego.

Czytaj więcej...

    27 lutego 2018 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu, z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbyło się spotkanie historyczne, adresowane do uczniów oraz nauczycieli szkół z Przemyśla i powiatu przemyskiego, przedstawicieli środowisk edukacyjnych, kulturalnych, władz samorządowych i wszystkich zainteresowanych.

Czytaj więcej...

W siedzibie Biblioteki (ul. Śnigurskiego 10-12) prowadzony jest nabór na szkolenie komputerowe w ramach projektu "Komputer oknem na świat dla osób dorosłych z Podkarpacia".

Wstępne zgłoszenia przyjmowane są w Wypożyczalni, w godzinach pracy Biblioteki.

Czytaj więcej...

„Przegrałem popołudnie,
przegrałem cały dzień,
miesiąc a nawet rok.
A mogłem przegrać całe życie…”
[Krzysztof Piersa]

    W dzisiejszych czasach coraz częściej możemy spotkać się z problemem uzależnienia od komputera. Szczególnie narażeni na ten nałóg są młodzi ludzie, którzy codziennie spędzają sporo czasu na surfowaniu po Internecie czy też graniu we wszelkiego rodzaju gry. Co zrobić więc, gdy z pokoju dziecka kolejną godzinę dobiega klikanie myszką, a wchodząc widzimy tylko plecy latorośli pochylone nad klawiaturą?

Czytaj więcej...

    1 marca po raz kolejny obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę. Komuniści zamierzali zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Chcieli też zatrzeć ślad po niej na zawsze. Nie udało się. Po 50 latach zakłamania (…) Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby – jak zamordowana przez komunistów „Inka” – warto „zachować się jak trzeba”. Wspólnie dbajmy o pamięć o historii tych Żołnierzy! [ Dr Jarosław Szarek – Prezes IPN]

Czytaj więcej...

    25 stycznia 2018 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J.G. Pawlikowskiego w Przemyślu odbyło się spotkanie historyczne, zorganizowane w ramach X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Inicjatorem i koordynatorem podkarpackich obchodów jest Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego z dr hab. prof. UR Wacławem Wierzbieńcem na czele.

Czytaj więcej...

ksiazka m
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Przemyślu

Prezydent Miasta Przemyśla

zapraszają

na spotkanie z Krzysztofem Piersą – autorem i zarazem bohaterem książki

„Komputerowy ćpun”,

które odbędzie się 21 lutego 2018 r. (środa) o godz. 8.30 i 11.00

w sali audiowizualnej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

(pl. Berka Joselewicza 1).

Czytaj więcej...

    17 stycznia br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu odbyła się, w ramach sieci współpracy i samokształcenia, część druga warsztatów zatytułowanych LITERACKIE GRY MIEJSKIE JAKO FORMA PROPAGUJĄCA CZYTELNICTWO. Uczestniczyło w nich około trzydziestu bibliotekarzy bibliotek szkolnych i pedagogicznych ze szkół powiatu przemyskiego, jarosławskiego, przeworskiego i lubaczowskiego.

Czytaj więcej...

plakat malyW dniach 22–28 stycznia 2018 roku odbędą się X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Jest to ogromny projekt, zainicjowany i koordynowany przez Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii UR, skierowany do dzieci, młodzieży, nauczycieli, władz samorządowych, ludzi ze świata kultury i nauki oraz całego środowiska lokalnego. Jego celem jest przypominanie historii podkarpackich Żydów – ich życia, kultury, wkładu w rozwój regionu, a w końcu tragicznych losów z okresu II wojny światowej. Rokrocznie do organizacji obchodów przystępuje dziesiątki instytucji: bibliotek, muzeów, szkół, uczelni, gmin, stowarzyszeń, fundacji itp.

Czytaj więcej...

Zyczenia_2017.png

    Każda osoba pracująca z młodzieżą zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkim zagrożeniem dla nastolatków jest alkohol, narkotyki, czy inne używki. Statystyki są zatrważające. Pomimo wielu starań pedagogów młodociani coraz częściej sięgają po środki odurzające, które niejednokrotnie popychają ich w świat przestępczy. Musimy więc poszukiwać nowatorskich metod uświadamiania i przestrzegania młodych przed czyhającymi niebezpieczeństwami.

Czytaj więcej...

    Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zaprasza do udziału w wyjątkowym spotkaniu pt. „OD BACHA DO GWIAZD”, które odbędzie się 12 grudnia br. (wtorek) o godz. 17:00 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Czytaj więcej...

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu

oraz

Prezydent Miasta Przemyśla

wzmacniając wychowawczą rolę szkoły (zgodne z polityką oświatową państwa) organizują spotkanie poświęcone profilaktyce zagrożeń wynikających z zażywania narkotyków wśród młodzieży szkolnej, na które serdecznie zapraszają uczniów przemyskich szkół podstawowych (kl. VI -VII, gimnazjalne), ponadgimnazjalnych, studentów, nauczycieli, pedagogów szkolnych.

Czytaj więcej...

    10 listopada 2017 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu odbyło się spotkanie historyczne „Współtwórcy niepodległości Polski - Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Haller” inaugurujące Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w naszej placówce.

Czytaj więcej...

    25 października br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu odbyło się XXII Forum Nauczycieli Bibliotekarzy. Uczestniczyło w nim około trzydziestu bibliotekarzy bibliotek szkolnych i pedagogicznych oraz polonistów ze szkół powiatu przemyskiego, jarosławskiego, przeworskiego i lubaczowskiego.

    Głównym punktem spotkania było szkolenie nt.: „Literackie gry miejskie jako forma propagująca czytelnictwo”, które poprowadziła Oliwia Dąbrowska – pracownik ARTETEKI Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Czytaj więcej...

    „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” – to słowa zaczerpnięte z Uchwały Sejmu RP, uzasadniające nazwanie roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Czytaj więcej...

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu