W listopadzie br. Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu odwiedziło ok. 220 małych czytelników z przemyskich przedszkoli (Przedszkole Nr 20, Przedszkole Nr 4, Przedszkole „Mały Nazaret”, 3 grupy z Przedszkola Nr 3) oraz okolicznych szkół podstawowych ( klasy I i III z Zespołu Szkół w Krównikach oraz klasy 0-III z SP w Nizinach).

    Wszyscy goście zwiedzili naszą placówkę, zapoznali się z pracą poszczególnych wydziałów oraz poznali zasady korzystania z biblioteki.

    Następnie dzieci uczestniczyły w zajęciach czytelniczych, z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai, podczas których, w zależności od doboru bajki starały się odpowiedzieć na pytania: „Dlaczego warto słuchać mamy?” (Czerwony Kapturek), „Czy przedmioty mogą dać nam prawdziwe szczęście?” (O rybaku i złotej rybce), „Czy inny znaczy gorszy?” (Brzydkie Kaczątko) oraz „Dlaczego lenistwo nie popłaca?” (Trzy świnki). W dalszej części spotkania dzieci rozwiązywały, dostosowane do wieku zadania logiczne oraz uczestniczyły w powiązanych z treścią bajki zajęciach plastycznych.

    Szczególnie atrakcyjny okazał się pobyt dzieci z Krównik. Na uczniów klasy pierwszej czekała bowiem dodatkowa atrakcja – uczestnictwo w zajęciach dotyczących zasad zachowania w bibliotece i poszanowania książek oraz uroczyste pasowanie na Czytelnika i Przyjaciela Książek. Wszystkie „pierwszaki” otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki od swojej wychowawczyni.

    Na zakończenie warto wspomnieć, że wszyscy mali goście wyrażali zadowolenie z wizyty w PBW w Przemyślu oraz deklarowali chęć ponownego przyjścia i uczestniczenia w podobnych zajęciach.

    Ze swojej strony bardzo dziękujemy i serdecznie zapraszamy. Przy okazji zapraszamy podopiecznych innych przedszkoli oraz uczniów klas 0-III szkół podstawowych.

Tekst: E. Krupa
Fot. W. Szałajko

Zdjecie_01.jpgZdjecie_02.jpgZdjecie_03.jpgZdjecie_04.jpgZdjecie_05.jpgZdjecie_06.jpgZdjecie_07.jpg

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu