19 lutego 2017 roku mija 205 rocznica urodzin Zygmunta Krasińskiego – poety, prozaika, dramatopisarza i filozofa, jednego z najznakomitszych twórców epoki romantyzmu. Ze względu na tematykę utworów, styl pisarski oraz wrażliwość poetycką Krasiński przez wielu znawców i krytyków literatury zaliczany jest do elitarnego grona wieszczów narodowych.

    Niestety współcześnie, poza nielicznymi wyjątkami, utwory tego wybitnego wierszoklety z niebiańskimi dźwiękami w sercu są prawie nieznane. Aby więc przybliżyć uczniom twórczość Zygmunta Krasińskiego, zmotywować ich do samodzielnych poszukiwań i poznania Jego dzieł Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J.G. Pawlikowskiego w Przemyślu ogłasza konkurs recytatorski przeznaczony dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Przemyśla i powiatu przemyskiego.

    Serdecznie zachęcamy młodzież do wzięcia w nim udziału i zaprezentowania swoich talentów recytatorskich. Dyrektorów i nauczycieli szkół prosimy o rozpropagowanie informacji o konkursie wśród uczniów oraz pomoc w przygotowaniu się młodzieży do recytatorskich prezentacji.

    Konkurs odbędzie się 29 marca br. o godz. 11.00 w siedzibie PBW w Przemyślu (ul. Śnigurskiego 10-12). Szczegóły dotyczące jego przebiegu znajdują się w załączonym regulaminie.

    Jeszcze raz wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w konkursie i życzymy pełnego wrażeń obcowania z twórczością Zygmunta Krasińskiego - wieszcza rozdartego miłością i cierpieniem.

 

 Pliki do pobrania:

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu