24 kwietnia 2017 r., niespodziewanie dla przypadkowych przechodniów i ku ich wielkiemu zdziwieniu, wszystkie ławki, schodki i murki przemyskiego rynku zapełniły się czytającymi książki młodymi ludźmi. Ten niecodzienny widok był efektem zorganizowanego przez Gimnazjum Nr 5 w Przemyślu spotkania pt. „Zaczytany Przemyśl”.

    Pomysł akcji zrodził się rok wcześniej, podczas prac Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy koordynowanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Przemyślu.

    W tym roku miała więc miejsce druga edycja przedsięwzięcia, którego celem było:

  • zwrócenie uwagi społeczeństwa, władz samorządowych oraz lokalnego środowiska oświatowego i kulturalnego na problem spadającego czytelnictwa w Polsce,
  • integracja wokół idei propagowania czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych,
  • ukazanie czytania jako modnej i atrakcyjnej formy spędzania czasu (także na świeżym powietrzu),
  • rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży (zgodnie z wyznaczonymi na bieżący rok szkolny podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa).

    „Zaczytany Przemyśl” to akcja typu „Flash mob”, podczas której uczestnicy zbierają się w publicznym miejscu, by wspólnie uczestniczyć w krótkim, zaskakującym dla innych osób zdarzeniu. To zabawa, podczas której uczestnicy starają się przekazać społeczeństwu jakąś ideę lub zwrócić uwagę na określony problem. W ten nietypowy sposób spróbowano zachęcić wszystkich, bez względu na wiek, by sięgali po książki.

    W tegorocznym spotkaniu w ramach „Zaczytanego Przemyśla” wzięło udział kilkuset uczniów i nauczycieli z przemyskich przedszkoli oraz szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ponadto akcja wzbudziła powszechne zainteresowanie przedstawicieli lokalnych mediów, pracujących w pobliżu urzędników i sprzedawców oraz przypadkowych przechodniów – można więc śmiało powiedzieć, że spełniła swoje cele.

    Na koniec organizatorom gratulujemy determinacji w przygotowaniu akcji, a uczestnikom dziękujemy za tak liczne przybycie. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w jeszcze większym gronie, by znów wspólnie poczytać i pokazać, że książki są OK!

    Już dziś serdecznie zapraszamy.

Tekst: Elżbieta Krupa
Fot. Elżbieta Krupa

Zdjecie_01.jpgZdjecie_02.jpgZdjecie_03.jpg

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu