„Poezję przenosiła do codziennego życia, zwykłych ludzi do poezji.
Małe rzeczy były dla Niej wielkie, bogactwo tego świata nieważne.”
[Henryk Malecha o Osieckiej]

    W 2017 roku przypada 20. rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej - autorki książek fabularnych, wspomnieniowych, dla najmłodszych; opowiadań i sztuk teatralnych. Przede wszystkim jednak znana jest jako autorka tekstów piosenek (Okularnicy, Na całych jeziorach ty, Zielono mi, Małgośka, Nie spoczniemy, Niech żyje bal), które zajmują trwałe miejsce w historii polskiej muzyki rozrywkowej.

    Osiecką znają niemal wszyscy. Czar królowej ozdabiania codzienności słowami wciąż trwa… Mimo, że mija 20 lat od jej śmierci, to wciąż mamy potrzebę obcowania z nią, komentowania jej życia i zajmowania się jej twórczością [Karolina Felberg - Sendecka].

    Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu, przychylając się do powyższych słów, zorganizowała 27 kwietnia 2017 br. spotkanie poetycko – muzyczne z twórczością artystki zatytułowane Na zakręcie.

    Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Przemyśla - Robert Choma oraz Starosta Przemyski - Jan Pączek.

    W spotkaniu licznie uczestniczyła młodzież ze szkół gimnazjalnych (Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu, Gimnazjum w Żurawicy) i ponadgimnazjalnych (II LO w Przemyślu, CKZiU Nr 2 w Przemyślu) wraz z dyrektorami, polonistami oraz bibliotekarzami. Na spotkanie przybyli również goście specjalni: Piotr Worosz – Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Przemyślu, Anna Kozłowska z Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Przemyślu Janina Mielnikiewicz – starszy wizytator Wydziału Jakości i Zarządzania Edukacją przemyskiego oddziału Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz przedstawiciele Przemyskiej Rady Seniorów.

    Pierwszym punktem programu była projekcja filmu dokumentalnego przybliżającego meandry życia osobistego i artystycznego Agnieszki Osieckiej. Reportaż przepełniony był poruszającymi, zaskakującymi, momentami zabawnymi wspomnieniami o poetce m.in.: Agaty i Daniela Passenta, Andrzeja Wajdy, Krystyny Jandy, Anny Szałapak czy Aliny Janowskiej. Przytaczane wypowiedzi, tych znanych osobistości, przeplatały się z oryginalnymi wykonaniami piosenek Osieckiej największych artystów polskiej estrady.

    Zasadniczą częścią spotkania był montaż słowno – muzyczny pt. Na zakręcie, zaprezentowany przez młodzież z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Artyści, w strojach nawiązujących do tematyki prezentowanych utworów, śpiewali najpiękniejsze piosenki i recytowali znane wiersze poetki - ukazując tym samym jej twórczy świat. Występ dostarczył widzom ogromu niezapomnianych wrażeń, wzruszeń i refleksji. Wysoki poziom interpretacji wokalnych oraz recytatorskich sprawił, że odczuli oni koloryt i klimat dawnych lat - lat świetności artystki.

    Na zakończenie uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystawkę poświęconą bohaterce spotkania. Ekspozycja przedstawiała m.in.: kalendarium życia i twórczości; aforyzmy – sentencje - cytaty poetki; jej fotograficzne impresje itp.

    Spotkanie poetycko – muzyczne z niepowtarzalną i inspirującą Osiecką wyostrzyło nasze spojrzenie na wszelkie barwy codzienności. Zachęcamy do dalszego zgłębiania twórczego świata poetki, który pełen jest radości, smutku, subtelności, wrażliwości, skłania do refleksji i … pozostaje wciąż do odkrycia.

Tekst: Agnieszka Biedroń
Fot.: Elżbieta Krupa

Zdjecie_01.jpgZdjecie_02.jpgZdjecie_03.jpgZdjecie_04.jpgZdjecie_05.jpgZdjecie_06.jpgZdjecie_07.jpg

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu