Życie człowieka od wczesnego dzieciństwa
do późnej starości jest życiem wartościami.
[Jadwiga Puzynina]

    Od marca 2017 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu prowadzone były zajęcia literackie z elementami biblioterapii dla uczniów szkół podstawowych (klas IV – VI) oraz gimnazjalnych. Tematem przewodnim omawianych zajęć był świat wartości, jakimi powinniśmy kierować się w życiu, takie jak szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, przyjaźń, tolerancja.

    Największą popularnością cieszyła się lekcja pt. „Od słowa do słowa i plotka gotowa”. Nauczyciele bowiem podkreślali, że obmawianie, pomówienia to zauważalny problem wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

    Z oferty tych zajęć skorzystało łącznie ponad 380 uczniów z następujących szkół:

  • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nizinach (klasy IV, V i VI)
  • Szkoła Podstawowa Nr 1 (kl. IV a)
  • Gimnazjum Nr 1 im. Orląt Przemyskich w Przemyślu (klasy I a, b, c, d)
  • Gimnazjum w Krównikach (klasy I, II i III)
  • Zespół Szkół im. Aleksandra Fredry w Nienadowej (klasy I, II i III)
  • Gimnazjum im. 2 Pułku Pancernego w Żurawicy (kl. I c)
  • Zespół Szkół w Sośnicy (kl. IV, V i VI)
  • Niepubliczne Gimnazjum im. Matki Antoniny Mirskiej w Przemyślu (kl. II)

    Podczas zajęć uczniowie uczestniczyli w zabawie głuchy telefon, wysłuchali treści pięknej i mądrej opowieści pt. „JABŁKA PANA PEABODY'EGO” autorstwa amerykańskiej piosenkarki muzyki pop - Madonny, obejrzeli prezentacje ukazującą obrazkową fabułę opowiadania, rysowali swoje wyobrażenie plotki inspirując się znanymi przysłowiami oraz piosenkami o plotce i sile słów. Wzięli również udział w doświadczeniu polegającym na porozrywaniu rysunków na drobne kawałeczki, rozrzuceniu ich, a następnie podjęciu próby poskładania ich w pierwotną ilustrację. To ćwiczenie ukazało uczniom, że rozsiana plotka ma tak wielką siłę, że nie jesteśmy jej w stanie cofnąć.

    W oparciu o powyższy tekst młodzież szukała odpowiedzi na pytania: Dlaczego plotkujemy? Jaką siłę mają słowa? Jak można bronić się przed plotką? Jakie są jej konsekwencje? Jak możemy zapobiec jej rozprzestrzenianiu się? Co zrobić, gdy staniemy się ofiarą jakiejś poważnej plotki?

    Na zakończenie uczniowie częstowani byli cząstkami jabłek, aby ich smak przypominał im zawsze losy Peabody’ego oraz pamiętali o przykrych konsekwencjach plotkowania.

    Zajęcia literackie połączone były z oprowadzaniem uczniów (zgodnie z zapotrzebowaniem nauczycieli) po jednostkach organizacyjnych biblioteki oraz zapoznaniem ich z jej warsztatem informacyjnym (katalog OPAC druków zwartych, bibliografia wydawnictw ciągłych).

    Serdecznie dziękujemy nauczycielom za skorzystanie z naszej oferty, uczniom za aktywność i zapraszamy do dalszej współpracy w nowym roku szkolnym.

Tekst i prowadzenie: Agnieszka Biedroń
Zdjęcia: Marta Głogowska, Lilianna Żywutska

Zdjecie_01.jpgZdjecie_02.jpgZdjecie_03.jpgZdjecie_04.jpgZdjecie_05.jpgZdjecie_06.jpg

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu