Sybir, kibitka, deportacja, gułag, nieludzka ziemia… to określenia dobrze znane nam wszystkim z literatury oraz kart podręczników historii. Ale czy w pełni rozumiemy ich znaczenie, czy czujemy dramat, grozę i ból, która się w nich zawiera? Na pewno w pełni rozumieją je i czują niemal namacalnie Sybiracy, czyli ludzie, którzy przeżyli zsyłkę, i dla których powyższe słowa wciąż oznaczają głód, zimno, strach, poniżenie, złamane dzieciństwo czy okrutną śmierć najbliższych.

    Sybiracy wciąż pamiętają i pragną aby pamięć o tamtych wydarzeniach oraz ofiarach deportacji żyła w pamięci zbiorowej narodu polskiego, gdyż w myśl słów Cycerona „historia jest nauczycielką życia” tylko pamięć o przeszłości może uchronić kolejne pokolenia i zapewnić im lepszą przyszłość.

    Aby przybliżyć dzieje zsyłek Polaków na Sybir oraz włączyć się w obchody Światowego Dnia Sybiraka /17 września/ Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu zaprasza nauczycieli, studentów, uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz wszystkich zainteresowanych do udziału w spotkaniu pt.:

„Na nieludzką ziemię… Sybiracy Pamiętają – Pamiętaj i Ty!” ,

które odbędzie się 22 września 2017r. o godz. 10.00 w siedzibie biblioteki (ul. Biskupa Jana Śnigurskiego 10-12). Będzie to żywa lekcja historii, którą poprowadzą członkowie Związku Sybiraków – Oddział w Przemyślu . W programie przedsięwzięcia znajduje się m.in. krótka prelekcja nt. historii zsyłek na Syberię, emisja filmu „Na nieludzką ziemię” oraz relacje i osobiste świadectwa ocalałych zesłańców. Na zakończenie będzie możliwość zadawania pytań i indywidualnej rozmowy z prowadzącymi. Przewidywany czas spotkania – ok. 2 godz.

    Zorganizowane grupy uczniów i studentów prosimy zgłaszać do 19 września b.r. pod numerem telefonu: 16 678 49 42 wew. 23 /Elżbieta Krupa, Agnieszka Biedroń/.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy.

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu