22 września 2017 roku, w czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J.G. Pawlikowskiego w Przemyślu, odbyło się spotkanie historyczne z okazji Światowego Dnia Sybiraka, który obchodzony jest rokrocznie 17 września (w rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę).

    W żywej lekcji historii, zatytułowanej „Na nieludzką ziemię… Sybiracy Pamiętają – Pamiętaj i Ty” uczestniczyło ponad 110 osób : Elżbieta Tarnawska - Naczelnik Wydziału Edukacji UM w Przemyślu, Bernadeta Jasińska – Kierownik Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Oddział w Przemyślu, Agnieszka Panyło – reprezentująca Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego w Przemyślu , nauczyciele poloniści, historycy, nauczyciele-bibliotekarze oraz młodzież z ZSEiO w Przemyślu, CKZiU Nr 2 w Przemyślu, uczniowie Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu oraz Gimnazjum Nr 1 w Przemyślu.

    Spotkanie, które miało na celu przybliżyć dzieje zsyłek Polaków na Sybir, poprowadzili członkowie i przyjaciele Związku Sybiraków - Oddział w Przemyślu : Stanisława Żak, Lidia Kiełczyńska, Teresa Paryna oraz Marian Boczar.

    Zebrani w Bibliotece odsłuchali Hymn Sybiraków, obejrzeli dokument zatytułowany „Losy Zesłańców Sybiru”, a następnie wysłuchali relacji Sybiraczek – Stanisławy Żak i Lidii Kiełczyńskiej. Wspomnienia swojej mamy przytoczył Marian Boczar. Spotkanie uświetniła Teresa Paryna, recytując swoje wiersze, traktujące o przeżyciach Zesłańców.

    Emocji i wzruszeń nie brakowało. Przesłanie było znamienne – oby te straszne wydarzenia nigdy się już nie powtórzyły i oby nikt już nie musiał modlić się o to, żeby nie kraść chleba innemu głodującemu…

 

Zdjecie_01.jpgZdjecie_02.jpgZdjecie_03.jpgZdjecie_04.jpgZdjecie_05.jpgZdjecie_06.jpg

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu