27 września 2017 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu odbyło się spotkanie z poezją i malarstwem Zofii Lorenc pt. "Nadzieja". Wpisało się ono w cykl spotkań z poezją regionalną, które w naszej placówce organizowane są systematycznie od 2008 roku. W ten sposób biblioteka promuje artystyczny dorobek lokalnych twórców oraz upowszechnia dziedzictwo kulturowe Podkarpacia.

    Zofia Lorenc w środowisku przemyskim znana jest przede wszystkim z racji swojej pracy zawodowej – pedagoga, doktora nauk humanistycznych, wieloletniego nauczyciela oraz wykładowcy w Studium Nauczycielskim w Przemyślu, Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, itd. Mniej znana natomiast jest Jej pasja poetycka i malarska. Do niedawna pisała bowiem "do szuflady", a swoje obrazy pokazywała tylko rodzinie i przyjaciołom. Dopiero we wrześniu 2015 roku odważyła się pokazać część swoich prac plastycznych na wystawie w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Przemyślu, zaś w styczniu 2016 roku odbył się jej debiutancki wieczorek poetycki "Ślady pamięci".

    Podczas imprezy w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Przemyślu dr Lorenc zaprezentowała kilkanaście wierszy ze swojego nowego tomiku zatytułowanego "Nadzieja". Autorka recytowała utwory mówiące o dzieleniu się nadzieją, napełnianiu nią siebie i innych, dawaniu, podtrzymywaniu, trwaniu w nadziei. W poetycki sposób artystka starała się zwrócić uwagę słuchaczy na to, co w życiu najważniejsze oraz dawała wskazówki jak cieszyć się każdą jego chwilą, doceniając wszystko co przynosi i nie stracąc nadziei nawet w najtrudniejszych momentach.

    Kolejnym ważnym punktem było oficjalne otwarcie wystawy prac plastycznych bohaterki spotkania. Zofia Lorenc maluje kwiaty, pejzaże, martwą naturę, elementy architektoniczne miasta, przydrożne kapliczki, itp. Swoje prace tworzy na płótnie, drewnie lub szkle. Jak powiedział kiedyś znany przemyski malarz Henryk Lasko: "Prace Zofii Lorenc są bardzo dekoracyjne, uspakajają, skłaniają do zatrzymania się i kontemplacji, ale przede wszystkim emanuje z nich autentyczna radość tworzenia". W programie przedsięwzięcia znalazł się również występ solistek z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, które zaśpiewały kilka piosenek tematycznie nawiązujących do jednego z wyrecytowanych przez dr Lorenc wierszy.

    Na zakończenie pragniemy poinformować, iż honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli:

 • Robert Choma – Prezydent Miasta Przemyśla,
 • Jan Pączek – Starosta Przemyski

oraz podziękować uczestnikom spotkania, wśród których znaleźli się m.in.:

 • Robert Choma – Prezydent Miasta Przemyśla,
 • Janina Mielnikiewicz – Starszy Wizytator przemyskiego oddziału Wydziału Jakości I Zarządzania Edukacją KO w Rzeszowie,
 • Renata Nowakowska – Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki "Zamek",
 • Jan Jarosz – Dyrektor MNZP w Przemyślu,
 • Bogusława Pieczyńska –Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu,
 • Małgorzata Ekiert – Prezes Przemyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,
 • Edward Misztal – Przewodniczący Regionalnej Sekcji Oświaty NSZZ "Solidarność" PoiW w Lubaczowie,
 • Wiesława Danieluk – Członek Zarządu Oddziału ZNP w Przemyślu,
 • reprezentanci Posłów na Sejm RP (Andrzeja Matusiewicza i Wojciecha Buczaka),
 • przedstawiciele jednostek oświatowych i kulturalnych,
 • dyrektorzy i nauczyciele szkół
 • oraz byli uczniowie, przyjaciele i rodzina bohaterki spotkania.

Szczególnie gorąco dziękujemy obecnym na imprezie uczniom z ZSEiO w Przemyślu, CKZiU Nr 2 w Przemyślu, SOSW nr 3 w Przemyślu i Gimnazjum w Medyce. Jako organizatorzy przedsięwzięcia dziękujemy za Waszą liczną obecność, wysoką kulturę bycia oraz autentyczny entuzjazm i podziw dla twórczości nieprofesjonalnej, ale jakże utalentowanej artystki Zofii Lorenc.

    Kończąc, wyrażamy nadzieję, że było to pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie z Jej poezją i malarstwem w naszej bibliotece.

Tekst: E. Krupa
Fot. L. Żywutska

Zdjecie_01.jpgZdjecie_02.jpgZdjecie_03.jpgZdjecie_04.jpgZdjecie_05.jpgZdjecie_06.jpgZdjecie_07.jpg

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu