25 października br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu odbyło się XXII Forum Nauczycieli Bibliotekarzy. Uczestniczyło w nim około trzydziestu bibliotekarzy bibliotek szkolnych i pedagogicznych oraz polonistów ze szkół powiatu przemyskiego, jarosławskiego, przeworskiego i lubaczowskiego.

    Głównym punktem spotkania było szkolenie nt.: „Literackie gry miejskie jako forma propagująca czytelnictwo”, które poprowadziła Oliwia Dąbrowska – pracownik ARTETEKI Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

    Przedstawiła ona teoretyczne aspekty tworzenia gier miejskich, które doskonale służą propagowaniu wiedzy o historii i kulturze miast oraz regionów. Forma ta doskonale sprawdza się również w obszarze popularyzacji literatury i rozbudzania zainteresowań czytelniczych. Prowadząca zwróciła uwagę uczestników na szczegóły związane z kolejnymi etapami konstruowania i realizacji gier miejskich (pomysł na ciekawą fabułę, opracowanie scenariusza i konkretnych zadań, dobór miejsc, odbiorców, sporządzenie regulaminu, promocja, wybór rekwizytów, kostiumów itp.)

    Podczas zajęć Oliwia Dąbrowska teoretyczną wiedzę o grach miejskich przeplatała atrakcyjnymi elementami warsztatowymi, przygotowując w ten sposób nauczycieli do samodzielnego opracowania Przemyskiej Gry Literackiej.

    Dalsze prace nad tworzeniem w/w gry będą się odbywały w ciągu bieżącego roku szkolnego w ramach tzw. Sieci Współpracy i Samokształcenia.

Tekst: Elżbieta Krupa i Agnieszka Biedroń
Fot.: Marta Głogowska

Zdjecie_01.jpgZdjecie_02.jpgZdjecie_03.jpgZdjecie_04.jpg

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu