plakat malyW dniach 22–28 stycznia 2018 roku odbędą się X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Jest to ogromny projekt, zainicjowany i koordynowany przez Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii UR, skierowany do dzieci, młodzieży, nauczycieli, władz samorządowych, ludzi ze świata kultury i nauki oraz całego środowiska lokalnego. Jego celem jest przypominanie historii podkarpackich Żydów – ich życia, kultury, wkładu w rozwój regionu, a w końcu tragicznych losów z okresu II wojny światowej. Rokrocznie do organizacji obchodów przystępuje dziesiątki instytucji: bibliotek, muzeów, szkół, uczelni, gmin, stowarzyszeń, fundacji itp.

W tym roku również Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu włączyła się do realizacji tego przedsięwzięcia. Z tej okazji 25 stycznia 2018 r. (czwartek) o godz. 10.00, w siedzibie biblioteki /ul. Biskupa Jana Śnigurskiego 10-12/ rozpocznie się spotkanie, poświęcone dziejom przemyskich Żydów, na które serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli przemyskich szkół oraz wszystkich zainteresowanych.

W programie wydarzenia znajdą się m.in. prezentacja pt. Zarys historii Żydów w Przemyślu /Józefa Kostek – Społeczny Komitet Pamięci im. Mojżesza Schorra w Przemyślu/, refleksja nt. Wolność i odpowiedzialność wczoraj, dziś, jutro /Ania Bień – Holandia, Amsterdam /, prelekcja pt. Z kart historii mojej przemysko-dynowskiej rodziny /David Ringler – Izrael/, Materialne i niematerialne ślady ludności żydowskiej w Przemyślu – emisja filmu przygotowanego przez uczniów ZSU-HiG w Przemyślu, referat Przemyślanie ratujący Żydów w czasie zagłady /Bożena Figiela – MNZP/ oraz Fusia - opowieść o bohaterskich przemyślankach ratujących Żydów (teatrzyk Kamishibai) /M. Lach – nauczyciel bibliotekarz w SP Nr 1 w Przemyślu/.

Ze względów organizacyjnych wszystkich chętnych do uczestnictwa w tym spotkaniu prosimy o zgłoszenie swojej obecności do 22 stycznia 2018r. - tel. (16) 678 49 42 w. 23 (Elżbieta Krupa, Agnieszka Biedroń).

Równocześnie zachęcamy do zapoznania się z całym Programem Obchodów (link poniżej) i wzięcia udziału w uroczystościach zorganizowanych przez inne podkarpackie instytucje.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy.

 Do pobrania:

Plakat

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu