Mroczny las, mróz, skrepowane do tyłu ręce, bezgłośnie wypowiadane słowa modlitwy… nienawistne spojrzenia, głuchy strzał w tył głowy… masowe mogiły i młode brzózki, które rosnąc miały na zawsze ukryć prawdę o tej okrutnej zbrodni – „zbrodni zakłamanego ludobójstwa”, jakiej dokonało radzieckie NKWD na prawie 22 tysiącach polskich oficerach i inteligentach – jeńcach wojennych z Kozielska, Starobielska, Ostaszkowa.

    Przez lata o tych faktach nie można było pisać, mówić, a nawet myśleć. Jeszcze dziś próbuje się niekiedy fałszować historię tamtych dni, a winni wciąż nie zostali ukarani. Zadaniem wszystkich Polaków, a szczególnie nas – nauczycieli jest dbałość o kształtowanie świadomości obywatelskiej i historycznej następnych pokoleń, poprzez przekazanie im wiernej prawdy o wydarzeniach, jakie rozegrały się w „katyńskim lesie” w 1940 roku.

    Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu organizuje spotkanie historyczne z okazji 75 rocznicy odkrycia mogił katyńskich, podczas którego prelekcję nt. „Zbrodnia katyńska - kłamstwo katyńskie!” wygłosi Katarzyna Kyc – starszy inspektor Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie.

    Przedsięwzięcie adresowane do nauczycieli, uczniów klas VII szkół podstawowych, II – III gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych, przedstawicieli środowiska oświatowego, kulturalnego i samorządowego oraz wszystkich zainteresowanych odbędzie się 20 kwietnia 2018 r. (piątek) o godz. 10.00 w siedzibie PBW w Przemyślu (ul. Śnigurskiego 10-12).

    Ze względów organizacyjnych grupy chętnych do udziału w spotkaniu prosimy zgłaszać do 16 kwietnia br. roku pod numerem tel. 16 678 49 42 wew. 23 (Elżbieta Krupa, Agnieszka Biedroń).

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy.

 

las

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu