03 grudnia 2014 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu odbyła się konferencja dla bibliotekarzy, dyrektorów oraz całego lokalnego środowiska oświatowego, która była próbą przełamania, panującego w społeczeństwie, stereotypu wizerunku bibliotekarza i jego zawodu.

    W powszechnej świadomości wizerunek bibliotekarza oraz jego wykonywanej pracy ma wciąż wszelkie znamiona stereotypu. A przecież czasy się zmieniły: współczesne biblioteki, oprócz tradycyjnych ról, pełnią równocześnie funkcje medioteki, fonoteki, czy też centrów informacji (wszelkiego typu). Współczesny bibliotekarz natomiast to specjalista w wyszukiwaniu informacji, wykorzystujący najnowsze technologie, posiadający dogłębną znajomość źródeł informacji, potrafiący je zweryfikować i opracować. Również wygląd bibliotekarek nie zatrzymał się na dawnych czasach…

     Ten pejoratywny i krzywdzący wizerunek bibliotekarki dodatkowo umacniany jest poprzez obrazy ze świata literatury i filmu. Trudno go więc „odczarować”. Konferencja ta była małym krokiem nas - bibliotekarek w kierunku zmiany utrwalonego stereotypu, ujawniającego się zwłaszcza w wypowiedziach i postawach wielu ludzi.

     Pierwszy referat pt. „Stereotyp bibliotekarki i co z tego wynika?” wygłosiła Joanna Markin z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Przemyślu, która na wstępie wyjaśniła słuchaczom definicję, mechanizmy powstawania stereotypów oraz dlaczego tak długo funkcjonują w społeczeństwie. Ciekawą częścią wystąpienia prelegentki, „przyprawioną” humorem, była prezentacja dotycząca typologii istniejących stereotypów wizerunku i zawodu bibliotekarza. Jak osłabiać stereotypy przypięte niczym łatka do zawodu, co robić, aby doprowadzić do obalenia negatywnych stereotypowych przekonań – to zagadnienia jakie poruszyła p. Markin na zakończenie swojego wystąpienia.

    Niezwykle intersujący referat p. Markin, przeplatany przytaczanymi cytatami z literatury pięknej, przedstawianymi kadrami z filmów charakteryzującymi wygląd i profesję bibliotekarek, spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony słuchaczy.

    Kolejny wykład zatytułowany „Spójność roli i wizerunku bibliotekarza” poprowadziłaAgnieszka Grzymkowska - Trener Biznesu, Coach, Konsultant, Psycholog. Na co dzień wspiera ona osoby indywidualne i organizacje w rozwoju ich potencjału. Działa również w obszarze edukacji: jest inicjatorem i współtwórcą projektu Pracownia Narzędzi dla Oświaty oraz współpracuje z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie.

Prelegentka omówiła tematy dotyczące kreowania własnego wizerunku, rozwijania swojego potencjału i budowania osobistej marki. Podkreślała jak ważna jest w dzisiejszych czasach marka osobista oraz jak podjąć świadome i celowe działania wspierające nasz wizerunek nie tylko w pracy, ale i w życiu osobistym. Metodami warsztatowymi, aktywizującymi umożliwiła uczestnikom zastanowienie się nad obecnym wizerunkiem bibliotekarzy jako grupy zawodowej a także pomogła wypracować odpowiednią strategię kształtowania tego wizerunku. Oprócz zagadnień związanych z personal branding p. Grzymkowska, na koniec swojego wystąpienia, omówiła najważniejsze zasady odpowiedniego dopasowania ubioru do pracy, czyli tzn. dress code. Etykieta ubioru i wyglądu jest niezwykle ważna – to wyraz szacunku do wartości firmy, przełożonego, współpracowników i klientów. Świadczy też o profesjonalizmie i zaangażowaniu w wykonywane przez nas obowiązki.
Wykład spotkał się z wielkim uznaniem ze strony słuchaczy, którzy po jego zakończeniu podkreślali profesjonalizm prowadzącej. Byli pod wrażeniem jej zaangażowania, entuzjazmu i osobowości.

    Konferencja ta była jednym z nielicznych spotkań łączących „przyjemne z pożytecznym”, teorię z praktyką. Uczestnicy konferencji mieli bowiem okazję skorzystać z indywidualnych poraddotyczącychtajników pielęgnacji skóry, perfekcyjnego manicure, a nawet pokazu masażu. Porad udzielały Adama Bechawska – Pająk, Małgorzata Wyczarska – Wdowiak, Agnieszka Panyło wraz ze swoimi podopiecznymi z Medyczno – Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu. Bibliotekarki poddały się zabiegom z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej i upiększającej (m.in. manicure klasyczny, hybrydowy, peeling i regenerująca maseczka dłoni, masaż dłoni i karku). Zabiegi pielęgnacyjne wpłynęły na nasze dobre samopoczucie, podniosły poczucie własnej wartości, pewności siebie oraz sprawiły, że krzywdzący stereotyp stał się mniej dotkliwy, bo przecież bibliotekarka, jak każda kobieta, lubi prezentować się atrakcyjnie i dbać o swój wygląd, by nie tylko zdobyć aprobatę innych, ale przede wszystkim, by czuć się dobrze sama ze sobą.

    Na koniec uczestnicy konferencji mieli okazję obejrzeć wystawę oraz zapoznać się z zestawieniami bibliograficznymi, sporządzonymi również pod kątem tematu spotkania: „STEREOTYP BIBLIOTEKARZA W SPOŁECZEŃSTWIE. Zestawienie bibliograficzne druków zwartych i artykułów z czasopism w wyborze” i „MOTYW STEREOTYPU BIBLIOTEKI ORAZ BIBLIOTEKARZA W LITERATURZE, FILMIE I SERIALACH TELEWIZYJNYCH. Zestawienie bibliograficzne dokumentów elektronicznych”.

    Stereotyp bibliotekarki jest stereotypem silnym, uporczywym oraz ujawniającym się w postawach i wypowiedziach wielu ludzi. Bardzo trudno go przełamać. Józef Hen powiedział: „(…) żeby zniszczyć stereotyp, który się przyswoiło, do którego się przyzwyczaiło, trzeba mieć nie byle jaką odwagę, trzeba w sobie samym wywołać rewolucję”.Uważamy jednak, że sukces można osiągnąć metodą małych kroków i jeśli tą konferencją udało się nam przekonać chociaż jedną osobę do zmiany negatywnego zdania na temat wizerunku bibliotekarki, to śmiało możemy to nazwać sukcesem.

    Serdecznie dziękujemy przybyłym na konferencję bibliotekarzom bibliotek szkolnych, Przemyskiej Biblioteki Publicznej, Biblioteki Uczelnianej PWSW, dyrektorom szkół i placówek oraz innym przedstawicielom lokalnego środowiska oświatowego. Przybyli do nas również zawsze niezawodni i wspierający nasze inicjatywy goście honorowi: Elżbieta Tarnawska - Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta w Przemyślu, Barbara Łapka – Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Przemyśla, Janina Mielnikiewicz – Kierownik Oddziału Nadzoru Pedagogicznego w Przemyślu Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Zdzisław Szeliga – Rzecznik Starosty Przemyskiego, Piotr Pilch – Dyrektor przemyskiego Oddziału PCEN w Rzeszowie.

    Jednocześnie składamy podziękowania tym, którzy z powodu obowiązków służbowych (Piotr Tomański i dr Tomasz Kulesza – Posłowie na Sejm RP, Anna Żarów – Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu, Małgorzata Szybiak – Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie) nie mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu, ale z treści pism, jakie zechcieli przesłać wiemy, że doceniają podjętą przez bibliotekę inicjatywę.

    Na koniec niezwykle gorące podziękowania kierujemy do Medyczno – Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu: a zwłaszcza pani dyrektor – Danuty Suchorzepki, kosmetologów, techników masażu oraz podopiecznych. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za współpracę przy organizacji konferencji, za fachowe doradztwo, absolutny profesjonalizm i przemiłą obsługę.

    Zapraszamy do wysłuchania relacji Marka Cynkara – Polskie Radio Rzeszów:

http://www.radio.rzeszow.pl/informacje/item/33155bibliotekarki-walcza-ze-stereotypami

Tekst: Agnieszka Biedroń
Fot.: Marta Wąsacz

Zdjecie_01.jpgZdjecie_02.jpgZdjecie_03.jpgZdjecie_05.jpgZdjecie_06.jpgZdjecie_07.jpgZdjecie_08.jpgZdjecie_09.jpgZdjecie_10.jpgZdjecie_11.jpgZdjecie_12.jpg

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu