Aktualności Przemyśl

Za nami uroczyste obchody Jubileuszu 65 – lecia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w tym dniu. Jesteśmy wdzięczni za życzenia, gratulacje, kwiaty i upominki.

Halina Ukarma – Dyrektor PBW w Przemyślu

wraz z Pracownikami

Czytaj więcej...

„Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia,
kierują nasz wzrok w stronę przebytej drogi.
[Christian Schulz]

    W ubiegłym roku przypadła 65. rocznica istnienia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu. Z przyczyn od nas niezależnych nie udało się dotychczas uczcić urodzin naszej Jubilatki. Nie mogliśmy jednak pozwolić, aby tak ważna karta z historii biblioteki przeszła bez echa…

Czytaj więcej...

    8 czerwca 2018 roku przemyski Rynek po raz kolejny zapełnił się ludźmi, którzy w iście piknikowej atmosferze - siedząc na ławkach, schodkach i trawnikach, czytali książki. Wszystko to za sprawą akcji "Zaczytany Przemyśl", którą zorganizowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu.

Czytaj więcej...

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. G. Pawlikowskiego w tym roku po raz pierwszy przystąpiła do ogólnopolskiej akcji NOC BIBLIOTEK, która przebiegała pod hasłem "RzeczpospoCzyta".

Czytaj więcej...

noc bibPedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu zaprasza w sobotę 9 czerwca 2018 r. na godzinę 19.00 na ogólnopolską Noc Bibliotek.

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać.

Czytaj więcej...

W dniu 14 maja 2018 r. decyzją Komisji Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im.J.G.Pawlikowskiego w Przemyślu ze względu na braki formalno-prawnenie miała możliwości wyłonienia Wykonawcy na realizację zadania:

„Wykonanie remontu muru oporowego, schodów i muru oporowego ogrodzenia” na posesji znajdującej się w trwałym zarządzie PBW w Przemyślu przy ul. Śnigurskiego 10 - 12.

Ponowne zaproszenie do składania ofert ukaże się na naszej stronie w terminie późniejszym.

 

Uprzejmie informujemy, że w Bibliotece Pedagogicznej w Przemyślu i filiach (Jarosław, Lubaczów, Przeworsk)
od 21- 26.05.2018 r. odbędzie się reinstalacja systemu bibliotecznego Prolib.
Nie będzie można zamawiać, wypożyczać, prolongować i rezerwować zbiorów.

W Bibliotekach przyjmowane będą jedynie zwroty wypożyczonych materiałów.
Termin zwrotu wypożyczonych dokumentów zostanie automatycznie przedłużony.

W dniach 21-24.05.2018 r. Biblioteka czynna od 9.00 - 15.00,

25.05.2018 r. (piątek) Biblioteka nieczynna

Za utrudnienia przepraszamy

 

„Książka to najlepszy przyjaciel człowieka,
a biblioteka to świątynia jego myśli”
[Cyceron]

    Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J.G. Pawlikowskiego w Przemyślu oraz Sieć Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy przy PBW w Przemyślu już po raz trzeci zapraszają nauczycieli i uczniów wszystkich etapów nauczania, przedstawicieli władz samorządowych, dyrektorów szkół, instytucji kulturalnych i oświatowych oraz wszystkich zainteresowanych do udziału w akcji flash mob „Zaczytany Przemyśl".

Czytaj więcej...

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im.J.G.Pawlikowskiego w Przemyślu zaprasza do składania ofert na wykonanie następującego zadania:

„Malowanie dachu nad czytelnią budynku PBW w Przemyślu”

będącego się w trwałym zarządzie PBW w Przemyślu przy ul. Śnigurskiego 10 - 12. Budynek wpisany jest do rejestru zabytków.

Czytaj więcej...

    „Nic dwa razy się nie zdarza”, „Kot w pustym mieszkaniu”, „Nienawiść” , „Rozmowa z kamieniem” - to tytuły tylko niektórych wierszy, jakie rozbrzmiewały 24 kwietnia 2018r. w murach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu. Wszystko to za sprawą młodzieży, która uczestniczyła w zorganizowanym przez bibliotekę „Międzyszkolnym konkursie recytatorskim poezji Wisławy Szymborskiej – Mozarta Poezji Polskiej”.

Czytaj więcej...

13 kwietnia każdego roku, w całej Polsce obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. To symboliczna data ujawnienia mordu, jakiego w 1940 roku dokonało sowieckie NKWD na ok. 22 tysiącach polskich jeńców wojennych – oficerach, urzędnikach, sędziach, naukowcach, pogranicznikach, pracownikach ochrony kolei, więziennictwa itp. Była to jedna w wielu prób zgładzenia narodu polskiego, poczynając od jego inteligencji i przywódców. Przez lata o tych faktach nie można było pisać, mówić, a nawet myśleć. Jeszcze dziś próbuje się niekiedy fałszować historię tamtych dni, a winni wciąż nie zostali ukarani.

Czytaj więcej...

"Czytamy książki, by odkryć kim jesteśmy. To, co inni ludzie robią,
myślą i czują jest bezcennym przewodnikiem w zrozumieniu
kim jesteśmy i kim możemy się stać..."
[Ursula Kroeber Le Guin]

10 kwietnia 2018 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu odbyły się warsztaty III stopnia z biblioterapii, które zostały zorganizowane w ramach XXIII Forum Nauczycieli Bibliotekarzy.

Czytaj więcej...

    Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu pragnie poinformować, iż 16 maja 2018 r. (środa) o godz. 11.00 na Placu Niepodległości rozpocznie się, prekursorska w naszym mieście, Przemyska Gra Literacka „CSI: Przemyśl. Kryminalne zagadki”.

Czytaj więcej...

    04 kwietnia 2018 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu odbyło się spotkanie robocze Sieci współpracy i samokształcenia bibliotekarzy bibliotek szkolnych i pedagogicznych, poświęcone opracowaniu scenariusza Przemyskiej Gry Literackiej „CSI: Przemyśl. Kryminalne zagadki”.

Czytaj więcej...

    Mroczny las, mróz, skrepowane do tyłu ręce, bezgłośnie wypowiadane słowa modlitwy… nienawistne spojrzenia, głuchy strzał w tył głowy… masowe mogiły i młode brzózki, które rosnąc miały na zawsze ukryć prawdę o tej okrutnej zbrodni – „zbrodni zakłamanego ludobójstwa”, jakiej dokonało radzieckie NKWD na prawie 22 tysiącach polskich oficerach i inteligentach – jeńcach wojennych z Kozielska, Starobielska, Ostaszkowa.

Czytaj więcej...

    02 lipca 2018 roku mija 95 rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej – wybitnej polskiej eseistki, tłumaczki, felietonistki, a przede wszystkim poetki – laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996). Ze względu na usposobienie oraz bogactwo twórczości Szymborska przez przyjaciół nazywana była „Wisełką” zaś przez znawców literatury „Mozartem poezji”.

Czytaj więcej...

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu