W czasie tegorocznych obchodów Dni Przeworska filia Biblioteki Pedagogicznej w Przeworsku zorganizowała w ramach cyklu „Fascynacje czytelnicze literaturą regionu” spotkanie autorskie, poświęcone historii naszego miasta. Inspiracją dla nas była publikacja Dawny Przeworsk na pocztówce i fotografii do 1944 roku, przygotowana i wydana w 2011 r.  przez  Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy, jako pokłosie wystawy o tym samym tytule.

W pięknej oprawie graficznej pokazane zostały w niej najstarsze widoki Przeworska na pocztówkach i fotografiach, przechowywanych  w zbiorach Muzeum w Przeworsku Zespołu Pałacowo-Parkowego, Archiwum Państwowego w Przemyślu, Muzeum Kamienicy Orsettich w Jarosławiu i w zbiorach prywatnych kolekcjonerów: Alicji Szozdy, Andrzeja Świtalskiego, Stanisława Tworka, Wawrzyńca Markowskiego.

    Gośćmi spotkania „Przeworsk za dawnych lat”, które odbyło się 12. czerwca 2012 r. w czytelni Biblioteki byli:  Pani Małgorzata Wołoszyn, autorka książki, historyk i muzeolog zawodowo związana z muzeum w Przeworsku oraz Pan Stanisław Tworek, pochodzący z Przeworska kolekcjoner  starych  pocztówek.

Pani Małgorzata Wołoszyn opowiedziała słuchaczom o pracy nad przygotowaniem albumu oraz o trudnościach związanych z datowaniem pocztówek, na których wydawcy rzadko oznaczali  czas ich powstawania. Zaciekawiła wszystkich historią karty pocztowej i  jej wydawców, a podczas prezentacji „starych” pocztówek interesująco komentowała historię przedstawionych na nich zabytków.

    Pan Stanisław Tworek barwnie opowiedział historię swojej kolekcjonerskiej pasji, która trwa już wiele lat. Zbierał etykiety pudełek po zapałkach, monety, a od 7 lat zbiera z dużym sukcesem karty pocztowe z widokami dawnego Przeworska. Należy do tej grupy kolekcjonerów, którzy chętnie dzielą się swoimi zbiorami i opowiada ich historie. Dlatego też karty pocztowe z jego  kolekcji znalazły się m.in. w prezentowanym albumie, wydane zostały także z okazji jubileuszu przeworskiego Liceum.

    W spotkaniu autorskim uczestniczyli mieszkańcy Przeworska oraz młodzież Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana III Sobieskiego w Przeworsku. Młodzi słuchacze z zaciekawieniem oglądali na dużym ekranie prezentację starych pocztówek z widokami Przeworska i słuchali opowieści o miejscach i obiektach, których od dawna nie ma w przestrzeni  naszego miasta – drewnianej zabudowie Rynku, synagodze, ratuszu z niską wieżą, cukrowni. Mogli konfrontować obrazy dawnego dworca kolejowego z lat 20-tych tamtego wieku z tym dzisiejszym, którego wygląd wywołuje wspomnienie z dawnych lat. Dzięki dawnym fotografiom i pocztówkom uczestnicy spotkania odbyli sentymentalny spacer po ulicach i zabytkach dawnego Przeworska.

 

Katarzyna Rudnicka

 

zdjecie01.jpgzdjecie02.jpgzdjecie03.jpgzdjecie04.jpg

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu