Spotkania promocyjno-warsztatowe Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, organizowane od 2008 roku w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Przeworsku, zawsze gromadzą liczne grono nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatu przeworskiego. Także w tym roku szkolnym Wydawnictwo przygotowało dla szkół bogatą ofertę promującą nowe podręczniki i materiały dydaktyczne oraz ciekawe formy warsztatowe dla nauczycieli.

    19. września 2012 r. w bibliotece gościli nauczyciele poloniści na spotkaniu zatytułowanym Praca z uczniem zdolnym. Tradycyjnie została na nim zaprezentowana przez Pana Jaromira Pajdę najnowsza oferta wydawnicza GWO skierowana do nauczycieli języka polskiego. Uwagę słuchaczy zwróciły nowe serie podręczników Język polski Między Nami dla klasy 4 szkoły podstawowej i klasy I gimnazjum, także w wersji multipodręczników, oraz interaktywne podręczniki do gramatyki dla szkół podstawowych. Podczas warsztatów prowadzonych przez Panią Marię Ćwierz, konsultanta GWO, nauczyciele uzyskali informacje na temat ważnych aspektów prawa oświatowego (dotyczących indywidualnego programu i toku nauki), zapoznali się ze specyfiką pracy z uczniem zdolnym, poznali przykłady ćwiczeń adresowanych do uczniów zdolnych.


1_zdjecie01.jpg2_zdjecie02.jpg

    W kolejnym spotkaniu 15. listopada br. wzięli udział nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej. Przedstawiciel Wydawnictwa zaprezentował nową serię książek pt. Lokomotywa, w której autorzy skorzystali z możliwości zastosowania przedmiotowego układu treści, a treści poszczególnych edukacji są zintegrowane gdy jest to logiczne i korzystne dla dziecka. Warsztaty nt. Od piktogramu do książki – od ucznia do czytelnika przeprowadziła Pani Iwona Bereś, metodyk edukacji wczesnoszkolnej. Podczas warsztatów podkreśliła jak ogromne znaczenie dla przyszłego czytelnictwa ma motywowanie uczniów i poszukiwanie takich sposobów pracy, aby nauka czytania była wesołą, ciekawą i absorbującą zabawą. Podczas warsztatów nauczyciele poznali etapy i fazy stawania się czytelnikiem, dowiedzieli się, że można i warto uczyć czytania ze zrozumieniem już od I klasy, zastanawiali się nad zagadnieniem lektur szkolnych i nad tym, jakie teksty warto czytać z uczniami, a przede wszystkim szukali sposobów na motywowanie uczniów do tego, by chcieli czytać.


3_zdjecie03.jpg4_zdjecie04.jpg

    Trzecie spotkanie - nauczycieli matematyki z GWO - odbyło się 23. listopada br. i poświęcone było znaczeniu i wykorzystaniu  gier w kształceniu matematycznym. Matematycy zapoznali się z najnowszą ofertą skierowaną do nich: z elektronicznym programem Matlandia, projektem edukacyjnym LEPSZA SZKOŁA oraz bogatą ofertą gier matematycznych, wydanych w serii Matematyka z Plusem, m.in. łamigłówki  Głowołamacze   ze znakiem Ligi Mistrzów, gry planszowe Szlambry;  Ślimaku, pośpiesz się. W oparciu o gry logiczne i matematyczne wydawane przez GWO został przeprowadzony przez Panią Grażynę Cyran warsztat pt. Myślę, więc gram. Gram, więc myślę. Pani metodyk podkreśliła, że korzystanie na lekcjach z gier matematycznych, także tych planszowych, starannie wybranych przez nauczyciela jest jednym ze sposobów rozwijania u uczniów umiejętności myślenia matematycznego, ćwiczenia pracy zespołowej oraz budowania strategii.


5_zdjecie05.jpg6_zdjecie06.jpg

    Spotkania z Gdańskim Wydawnictwem Oświatowym dają nauczycielom możliwość przyjrzenia się nowej ofercie wydawniczej oraz ubogacają ich wiedzę i warsztat pracy,  a publikacje przekazywane bibliotece przez Wydawnictwo w ramach współpracy wzbogacają jej księgozbiór i służą lokalnemu środowisku oświatowemu.

 

Katarzyna Rudnicka, Anna Szewczyk

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu