8-15 maja odbył się XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, którego hasło przewodnie brzmiało „Wybieram bibliotekę”. Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek daje możliwość wybrania bibliotek z ich ofertą zbiorów i usług potrzebnych nauce, kulturze i edukacji jako nieodzownych i atrakcyjnych instytucji.

    W nawiązaniu do Tygodnia Bibliotek w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu Filia w Przeworsku zorganizowano Dni Otwarte. W ofercie skierowanej do uczniów i nauczycieli z Przeworska i powiatu przeworskiego zaprezentowano swoje zbiory w ramach lekcji bibliotecznych i zajęć biblioterapeutycznych.

    W środę 13 maja odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów z klasy 1 Gimnazjum Nr 1 w Przeworsku nt. Księgozbiór biblioteki pedagogicznej warsztatem pracy ucznia, którą przeprowadziła Pani Katarzyna Rudnicka.

    W czwartek 14 maja w czytelni biblioteki odbyły się 3 spotkania biblioterapeutyczne dla grupy pięciolatków z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Przeworsku, uczniów klasy 2 Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku i oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku. Tematem spotkania przeprowadzonego przez Panią Annę Weselak z jarosławskiej Filii była historia pt. „O łowcy słów przygodach niezwykłych” opowiedziana z wykorzystaniem techniki Kamishibai. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków lub ilustracji wsuwanych do małego drewnianego parawanu nazywanego butai (jap.). Kamishibai można porównać do teatru marionetkowego, w którym miejsce marionetek zajmują ilustracje. Dzieci żywo i aktywnie brały udział w zajęciach. Na zakończenie spotkań dzieci zwiedzały wypożyczalnię.

    Tego typu akcje popularyzujące bibliotekę uświadamiają użytkownikom, że jest ona ważnym ośrodkiem informacji, zapewniającym dostęp do wiedzy a także miejscem zabawy i rozrywki.

Gertruda Kmiecik

 

 

Zdjecie_01.jpgZdjecie_02.jpgZdjecie_03.jpgZdjecie_04.jpgZdjecie_05.jpgZdjecie_06.jpgZdjecie_07.jpgZdjecie_08.jpg

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu