Bibliotekarze szkolni ze szkół miasta i powiatu przeworskiego zebrali się 8. stycznia 2016 r. w filii PBW w Przeworsku na kolejnym spotkaniu Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy szkolnych, która powstała w naszej bibliotece w październiku 2015 roku.

    Tematyka spotkania dotyczyła wybranych aspektów prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem zasad korzystania z otwartych zasobów edukacyjnych. Przedstawione podczas prezentacji zagadnienia oscylowały wokół przepisów prawa do kopiowania, wykorzystywania, cytowania, udostępniania i upowszechniania utworów dostępnych w Internecie, tak by mogła z nich korzystać cała społeczność, z poszanowaniem praw autorskich twórcy. Nauczyciele zapoznali się m. in. z zasadami stosowania wolnych licencji, licencji creative commons, własnego i publicznego użytku dozwolonego, domeny publicznej, itp. Zaprezentowane zostały także portale internetowe (np. Legalna Kultura, otwartezasoby.pl) udostępniające użytkownikom online zasoby w ramach wolnych licencji oraz strony www z ciekawymi narzędziami internetowymi, które nauczyciele mogą wykorzystywać w pracy z czytelnikami, aby rozwijać kompetencje czytelnicze uczniów i pobudzać ich zainteresowania literaturą i książkami.

    Problemy będące przedmiotem spotkania wzbudziły zainteresowanie uczestników i potrzebę dyskusji. Wybrane narzędzia TIK zostaną wykorzystane na kolejnym spotkaniu warsztatowym w Sieci współpracy.

Katarzyna Rudnicka

 

Zdjecie_01.jpgZdjecie_02.jpgZdjecie_03.jpg

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu