Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu Filia w Przeworsku, włączając się po raz kolejny w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zorganizowała w dniu 3 marca 2016 r. wykład „Rotmistrz Witold Pilecki – żołnierz niezłomny”, który wygłosił pan Tomasz Kowalski – pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

    Prelegent w interesujący sposób zaprezentował życie i działalność Witolda Pileckiego - rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, jednego z najodważniejszych bohaterów okresu II wojny światowej i jedynego człowieka, który dobrowolnie dał się zamknąć w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.

    Pilecki urodził się w 1901 roku w rodzinie szlacheckiej w Ołońcu (Rosja), dokąd władze carskie zesłały jego rodzinę za udział w Powstaniu Styczniowym. Po powrocie do Polski w latach 1918-1920 służył w wojsku. Walczył z bolszewikami, między innymi w Bitwie Warszawskiej. Brał też udział w kampanii wrześniowej, potem zaangażował się w konspirację. W listopadzie 1939 roku był jednym z organizatorów Tajnej Armii Polskiej, która weszła później w skład Związku Walki Zbrojnej.

    W 1940 roku, gdy Niemcy utworzyli obóz Auschwitz, zaproponował dowództwu, że dobrowolnie przedostanie się do niego, by zbierać informacje i tworzyć ruch oporu. 19 września 1940 podczas łapanki na Żoliborzu świadomie pozwolił się złapać i pod nazwiskiem Tomasza Serafińskiego dostał się do Auschwitz, gdzie stworzył organizację ruchu oporu oraz zbierał dla polskiego podziemia materiały o sytuacji w obozie, transporcie Żydów i ludobójstwie. Wraz z dwoma innymi więźniami uciekł z obozu dopiero wiosną 1943 roku. Po ucieczce, podczas pobytu w Wiśniczu, przedstawił szczegółowy raport o zbrodniach popełnianych w Auschwitz oraz plan akcji zbrojnej w celu uwolnienia więzionych w obozie, który jednak nie miał realnych szans powodzenia.

    W 1944 r. Witold Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim, po którym trafił do niemieckiej niewoli. Po uwolnieniu wstąpił do 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Na osobisty rozkaz generała Władysława Andersa przedostał się do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą.

    W maju 1947 roku został aresztowany przez UB. Po ciężkich torturach trwających kilka miesięcy został oskarżony przez władze komunistyczne o szpiegostwo i po pokazowym procesie stracony 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy. Rodzina miała się nigdy nie dowiedzieć, gdzie został pochowany.

    Polscy komuniści nie tylko zamordowali Witolda Pileckiego, ale też skazali go na zapomnienie, gdyż przez wiele lat nie można było o Nim publicznie mówić ani pisać. Dopiero w 1990 roku wyrok na rotmistrza Pileckiego został unieważniony. W 1995 został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 2006 prezydent Lech Kaczyński przyznał Witoldowi Pileckiemu pośmiertnie Order Orła Białego.

    Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Bardzo licznie zgromadziła się młodzież szkolna, nauczyciele, zainteresowani mieszkańcy Przeworska i powiatu oraz harcerze, których podharcmistrz Agnieszka Bernacka zainspirowała postacią rotmistrza Witolda Pileckiego – harcerza.

Anna Szewczyk

 

Zdjecie_01.JPGZdjecie_02.JPGZdjecie_03.JPGZdjecie_04.JPGZdjecie_05.JPG

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu