„Książki żyją tylko wtedy, kiedy są czytane” ta myśl przyświecała idei utworzenia regału bookcrossingowego. W Przeworsku pierwszy taki regał powstał w wypożyczalni Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Przemyślu Filia w Przeworsku (ul. Jagiellońska 16). Jego otwarcie miało miejsce 16 czerwca 2016 r. w Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek.

     Bookcrossing to „uwalnianie książek”, czyli bezpłatna wymiana książek. Polega na zostawianiu przeczytanych książek w specjalnie do tego celu przystosowanych miejscach publicznych, czyli na tzw. półkach bookcrossingowych, po to, by znalazca mógł je zabrać i przeczytać, a następnie zwrócić na tę samą lub inną półkę bookcrossingową, lub przekazać ją dalej komuś innemu. Na takich półkach osoby tym zainteresowane mogą też pozostawić swoje książki, do których nie będą już wracać.

    Takie miejsce w postaci regału boockrossingowego utworzono w wypożyczalni biblioteki stawiając na niej do wymiany około 100 egzemplarzy książek, głównie z literatury pięknej polskiej i zagranicznej oraz popularnonaukowej.

    Podstawową zasadą uwalniania książek jest zabranie z regału książki, która nas zainteresowała i możliwość pozostawienie w zamian własnej, przeczytanej już książki. Każdy ma w swoich zbiorach książki, po które nikt już od lat nie sięgnął. Nadal jednak mogą być interesujące dla tych osób, które jeszcze nie miały okazji ich przeczytać. Ważnym warunkiem „uwalniania książek” jest przekazywanie książek w dobrym stanie technicznym oraz pozycji ciekawych, wartych przeczytania.

    Zachęcamy do czytania i zapraszamy do wymiany!

Anna Szewczyk

Zdjecie.JPG

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu