Nowości książkowe - luty 2010r.

Lęk : geneza, mechanizmy, funkcje / pod red. Małgorzaty Fajkowskiej i Błażeja Szymury. - Warszawa : "Scholar", 2009.

Książka podejmuje problematykę lęku w sposób systematyczny, zintegrowany i wieloaspektowy. Pozwala opisać lęk z wielu perspektyw (procesów biologicznych, poznawczych, społecznych). Ważne są także wskazywane przez autorów możliwości aplikacji wiedzy o lęku do praktyki psychologicznej w obszarze zdrowia i choroby, edukacji i funkcjonowania społecznego. Redaktorom udało się zebrać opinie i analizy prominentnych badaczy lęku - z kraju i ze świata.
Globalizacja, naród, jednostka : zagadnienia tożsamości kulturowej / red. Tomasz Kuczur, Aleksandra Błachnio. - Toruń : Adam Marszałek, cop. 2009.

Rozważania w "trójkącie" - globalizacja-naród-jednostka, wydają się szczególnie interesujące z kilku powodów. Po pierwsze, globalizacja która stanowi bez wątpienia niezwykły przełom w dziejach ludzkości jest niezwykle istotnym przedmiotem badań naukowych. Po drugie, w erze globalizacji rozumienie pojęcia narodu poddawane jest nowym analizom, ocenom, a często również istotnym modyfikacjom. Po trzecie, usytuowanie jednostki we współczesnym świecie zachodnim charakteryzującym się postmodernistyczną kulturą powoduje, iż niemal wszystko podlega relatywizmowi, jednostka posiada - przynajmniej teoretycznie - nieograniczoną wolność, ale jednocześnie zostaje pozbawiona uznanych, usankcjonowanych historią tradycji.
Jak mówić, by nas słuchano : psychologia pozytywnej komunikacji / Iwona Majewska-Opiełka. - Gdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2010.

Książka zawiera rzetelną i podaną w przystępny sposób wiedzę o tym, jak skutecznie komunikować się z innymi ludźmi. Autorka zgłębia tajniki interesującego sposobu mówienia i wyjaśnia, jak sprawić, by przekaz nie nużył odbiorcy. Zwraca też uwagę Czytelnika na to, że ważne jest nie tylko to, jak się mówi, ale również to, jak się słucha innych osób. Książka ta to nieoceniona pomoc dla wszystkich, którzy pragną opanować bądź udoskonalić swoje umiejętności oratorskie, na przykład dla szkoleniowców czy wykładowców.
Uzależnienia : geneza, terapia, powrót do zdrowia / Bohdan T. Woronowicz. - Poznań : "Media Rodzina" ; Warszawa : Parpamedia Wydawnictwo Edukacyjne, 2009.

Publikacja porusza między innymi tematy uzależnienia od alkoholu, substancji psychoaktywnych, gier hazardowych, komputera czy od pracy. Uzależnienia te mają oczywiście zróżnicowane skutki dla zdrowia fizycznego, psychicznego i dla funkcjonowania społecznego. Wszystkie jednak są ograniczeniem wolności człowieka, odpowiedzialności za własne wybory, odpowiedzialności za swój własny los i za los osób najbliższych.
Przyjaciele w internecie / Anna Słysz, Beata Arcimowicz. - Gdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2009.

Publikacja porusza niezwykle istotne zagadnienia dotyczące korzystania przez dzieci z internetu. Autorki przybliżają sposoby, w jakie dzieci i młodzież zawierają znajomości za pośrednictwem internetu, prezentują pozytywne i negatywne strony poszukiwania wsparcia za pośrednictwem sieci, a także omawiają funkcjonowanie internetowych grup wsparcia społecznego dla młodzieży oraz rodziców mających problemy ze swoimi dziećmi.
Kara śmierci : za czy przeciw / Tadeusz Ślipko. - Kraków : "Petrus", cop. 2010.

Niesłabnąca dyskusja wokół kary śmierci jest powodem tego, że powstają coraz to nowe i lepsze opracowania na jej temat. Nigdy i nigdzie społeczeństwo nie było aż tak bardzo podzielone, jak właśnie w tej kwestii. Teoria o słuszności wykonywania kary śmierci ma równie duże grono entuzjastów, co i jej całkowity zakaz. Czy kara śmierci jest czymś dobrym? Czy jej wykonywanie uchroni społeczeństwo od szerzenia się barbarzyńców? Jak kształtowała się nauka o karze śmierci z punktu widzenia filozofii i teologii? Jakie było i jest obecne stanowisko Kościoła w sprawie kary śmierci i jej wykonywania?
Inteligencje wielorakie : nowe horyzonty w teorii i praktyce / Howard Gardner ; przeł. [z ang.] Andrzej Jankowski. - Warszawa : "MT Biznes", 2009.

Nowe wydanie Inteligencji wielorakich przedstawia wszystkie dokonania w tej dziedzinie od 1993 roku, daty pierwszego wydania tej książki, i jest najdokładniejszym i najbardziej aktualnym opisem praktycznych zastosowań teorii inteligencji wielorakich. W tym całkowicie zmienionym wydaniu zawarte zostały m.in. nowe materiały o wykorzystywaniu tej koncepcji w zakładach pracy, ocena jej stosowania w obecnym, konserwatywnym klimacie edukacyjnym, ostatnie odkrycia dotyczące funkcjonowania mózgu, i dużo więcej.
Komunikacja w terapii / Herschel Knapp ; przeł. Magdalena Trzcińska. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009.

Komunikacja w terapii w atrakcyjny i przystępny sposób wprowadza w tematykę komunikowania się w sytuacjach terapeutycznych. Omawia podstawowe cechy relacji terapeuta–klient (początkową fazę terapii, rozwój i postępy, komunikację emocjonalną i kierowanie rozmowami terapeutycznymi). Przedstawia przykładowe dialogi między terapeutą a klientem oraz wskazówki dotyczące rozwijania umiejętności terapeutycznych. Ukazuje różnice między codziennymi relacjami społecznymi a relacją terapeutyczną.
Coaching zespołowy / David Clutterbuck ; przeł. Jacek Środa. - Poznań : "Rebis", 2009.

Książka ta omawia definicje coachingu i jego różne modele w odniesieniu do rozmaitych typów zespołów w organizacjach biznesowych. Obejmuje szeroki zakres zagadnień szkoleniowych: osobistych, zespołowych, strategicznych i operacyjnych. Autor pomaga zrozumieć istotę efektywnego coachingu, podaje wiele przykładów i analizuje konkretne przypadki, popierając to wnikliwymi badaniami. Uczy, jak skupiać się na priorytetach, kreatywnie rozwiązywać problemy oraz osiągać równowagę między wykonywaniem obowiązków, uczeniem się i odpowiednim zachowaniem członków zespołu.
Chiny : upadek i narodziny wielkiej potęgi / Jonathan Fenby ; tłum. Jan Wąsiński, Jerzy Wołk-Łaniewski. - Kraków : "Znak", 2009.

Jednym z najważniejszych krajów świata są dziś Chiny, które dla Zachodu wciąż pozostają nieprzeniknioną zagadką. Aby ją rozwikłać, koniecznie trzeba poznać dzieje kraju, który choć jeszcze na początku ubiegłego wieku był skazany na zagładę, to w niecałe sto lat później stał się gospodarczą potęgą. Jonathan Fenby kreśląc burzliwe dzieje Państwa Środka, pozwala nam zrozumieć fenomen współczesnych Chin. W błyskotliwy i wciągający sposób autor tworzy portret kraju, który od lat skupia na sobie uwagę całego świata na najróżniejsze sposoby - zarówno tragicznymi wydarzeniami na Placu Niebiańskiego Pokoju, jak i organizacją olimpiady w Pekinie w 2008 roku.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu