ZAPYTAJ BIBLIOTEKARZA!!!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy z Biblioteki można wypożyczać książki przez internet?
Tak, zamówienie można składać drogą internetową, korzystając z katalogu OPAC na stronie www.przemysl.org.pl Zamówioną książkę czytelnik powinien odebrać w ciągu trzech dni w Wypożyczalni.

Czy można dokonać zamówienia książki poprzez e-mail lub przez telefon?
Nie, książki można zamawiać wyłącznie z własnego konta przez katalog elektroniczny Biblioteki.

Czy do Biblioteki można zapisać się przez internet lub telefonicznie?
Tak, istnieje możliwość samodzielnego, zdalnego zapisu do biblioteki. Jednak, żeby zamawiać i wypożyczać książki należy zgłosić się do wypożyczalni z dokumentem potwierdzającym tożsamość w celu aktywacji konta i odebrania karty czytelnika.

W jaki sposób można przedłużyć termin wypożyczenia książek i czy można dokonać tego przez internet?
Prolongaty można dokonać przez internet. W tym celu należy zalogować się na swoje konto w katalogu elektronicznym, następnie wejść w „Informacje o czytelniku” i kliknąć opcję „Prolongaty”. Ukażą się wszystkie książki, które można prolongować.
Należy pamiętać o tym, że prolongacie podlegają jedynie książki, których termin zwrotu jeszcze nie upłynął i których nikt z czytelników ich nie zarezerwował.

Jak długo trwa wyrobienie karty bibliotecznej?
Kartę biblioteczną otrzymuje się natychmiast po zapisaniu się do Biblioteki. W tym samym dniu można skorzystać z czytelni lub wypożyczyć książkę.

Zgubiłem książkę z Biblioteki. Co powinienem zrobić?
Skontaktuj się z bibliotekarzem w wypożyczalni.

Zgubiłem kartę biblioteczną, co powinienem zrobić?
Możemy wykonać duplikat, zgłoś się do Wypożyczalni z dowodem osobistym.

Czy książki w Wypożyczalni muszę odbierać osobiście?
Nie ma takiej konieczności. Książki można jednak odebrać wyłącznie po okazaniu karty bibliotecznej osoby, która je zamówiła. Należy przy tym pamiętać, że właściciel karty odpowiada za każdorazowe jej użycie, jak również za wszystkie materiały wypożyczone przy użyciu jego karty.

Czy książki muszę oddać osobiście?
Nie ma konieczności osobistego zwrotu książek. Może je zwrócić inna osoba.

Jakie są konsekwencje przekroczenia terminu zwrotu książki?
Siódmego dnia po przekroczeniu terminu zwrotu zostanie naliczona kara w wysokości 0,50 zł za każdy przetrzymany wolumin. Kara ta będzie potem naliczana za każdy kolejny tydzień przetrzymania książek. Do momentu zapłacenia kary i zwrotu przetrzymanych książek nie będziesz mógł wypożyczać książek w Bibliotece.
O przekroczeniu terminu zwrotu czytelnik jest informowany drogą mailową, znajdzie również tę informację na swoim koncie bibliotecznym.

W jaki sposób mogę uregulować moje należności względem Biblioteki?
Karę za przetrzymanie książek należy zapłacić bezpośrednio w Wypożyczalni.

Zapomniałem hasła - co robić?
W celu odzyskania hasła należy skorzystać z zakładki „Przypomnij hasło” lub zgłosić się do dyżurującego bibliotekarza w Wypożyczalni.

Zarezerwowałem książkę wypożyczoną obecnie przez innego czytelnika. Czy będę mógł ją odebrać w podanym przeze mnie terminie?
Książka zarezerwowana nie może być prolongowana przez obecnego użytkownika. Jednak termin, kiedy będziesz mógł ją odebrać, zależy od tego kiedy faktycznie zostanie zwrócona. Czytelnik może oddać książkę wcześniej (przed upływem terminu zwrotu) lub później (płacąc wówczas karę). W momencie zwrotu książka przechodzi na twoim koncie z opcji „rezerwacje” do opcji „zamówienia” i czeka tam niezależnie od podanego terminu 3 dni na wysłanie (realizację zamówienia). Jeśli w tym czasie nie zgłosisz się do Biblioteki i nie wyślesz zamówienia, książka staje się dostępna dla innych czytelników, a twoja rezerwacja przepada. Warto więc jak najczęściej sprawdzać swoje rezerwacje i zamówienia przez internet.

Czy mogę wypożyczyć do domu czasopismo?
Nie, zgodnie z regulaminem biblioteki z czasopism można korzystać tylko na miejscu, w czytelni.

Czy istnieje możliwość robienia kserokopii z Państwa zbiorów?
Kopiowanie materiałów bibliotecznych jest dozwolone wyłącznie w granicach dopuszczalnych Ustawą o prawie autorskim. Kopiowanie wykonywane jest odpłatnie w Czytelni.

Czy mogę oddać książkę w dowolnej filii?
Nie, książkę należy oddawać w miejscu jej wypożyczenia.

Czy na terenie Biblioteki można skorzystać z Internetu?
W Bibliotece znajduje się Czytelnia Internetowa z pięcioma stanowiskami komputerowymi, na których bezpłatnie można korzystać z Internetu.

Gdzie mogę skorzystać z wypożyczeń międzybibliotecznych?
Z książek udostępnianych w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych korzystać można wyłącznie w Czytelni

 

Czytelniku jeśli nie znalazłeś tu odpowiedzi na swoje pytanie, zadaj je pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu