Cóż tam, panie, w… Ibuk Libra? – przegląd literatury dostępnej w wirtualnej czytelni

Ibuk Libra - przegląd literatury

Czytelnikom, którzy zainteresowani są zjawiskami związanymi z zakłóceniami przekazu medialnego, proponujemy publikację Klaudii Rosińskiej pt. „Fake news : geneza, istota, przeciwdziałanie”, dostępną za pośrednictwem konsorcjum Galicyjskich Bibliotek Pedagogicznych na platformie Ibuk Libra.
Przekazywanie informacji od zawsze było nieodłącznym elementem egzystencji człowieka.  Na początku odbywało się za pomocą znaków, później mowy i pisma. Wynalezienie druku stało się odkryciem przełomowym, ponieważ dzięki niemu informacja docierała do większej liczy odbiorców. Kolejnym etapem było pojawienie się mediów tradycyjnych : prasy, radia i telewizji.
Obecnie największym narzędziem komunikacji jest Internet, który dla wielu jest podstawowym źródłem informacji oraz porozumiewania się z innymi.
Uważa się, że sieć ze względu na swój zasięg, stała się doskonałym miejscem do rozpowszechniania fałszywych informacji. Badania pokazały, że fake newsy są zjawiskiem znanym, powszechnym i wysoce niebezpiecznym.
Autorka w swojej pracy zdefiniowała i sklasyfikowała zjawisko fake newsa, omówiła czynniki wpływające na występowanie nieprawdziwych przekazów oraz sposoby walki z dezinformacją. 
Jednym z nich jest korzystanie z portali fact-checkingowych, które zajmują się profesjonalnym weryfikowaniem treści w sieci.
Do popularnych polskich stron tego typu należą :

W publikacji Klaudii Rosińskiej czytelnik odnajdzie również zagadnienia związane z etyką i edukacją medialną.
Książka pt. „Fake news : geneza, istota, przeciwdziałanie” dostępna na Ibuk Libra, jest nie tylko kompendium wiedzy dla studentów, dziennikarzy i nauczycieli, ale także dla osób zainteresowanych wpływem mediów na człowieka oraz społeczeństwo.
Informacje o wirtualnej czytelni Ibuk Libra można znaleźć na stronie internetowej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu.

Netografia:
Rosińska, Klaudia. Fake news:  geneza, istota, przeciwdziałanie [baza danych online]: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2021 [dostęp: 14 03 2022]. Dostęp w Ibuk Libra.

Autor: Elżbieta Krupa