Rekomendacje na wakacje

Nowości wydawnicze

Amerykanin w Warszawie : 1919-1924 : Niepodległa Rzeczpospolita oczami pierwszego ambasadora Stanów Zjednoczonych / Hugh S. Gibson ; przekł. Andrzej Ehrlich ; wybór tekstów i oprac. Vivian Hux Reed, M. B. B. Biskupski, Jochen Böhler, Jan-Roman Potocki. - Kraków : "Znak Horyzont", 2018.  
 
Hugh S. Gibson, młody amerykański dyplomata, w kwietniu 1919 roku otrzymał propozycję objęcia stanowiska ministra pełnomocnego Stanów Zjednoczonych w Polsce. Szybko zorientował się w towarzyskich oraz politycznych układach, komentując je w dowcipny sposób i wnikliwą spostrzegawczością. Nakreślone przez niego wyraziste portrety głównych polskich przywódców politycznych, a także opisy odradzającego się kraju do dziś zachwycają trafnością i świeżością spojrzenia.
 
Przemyśl WP 113181
Brunatna kołysanka : historie uprowadzonych dzieci / Anna Malinowska. - Warszawa : "Agora", 2017.
 
Wstrząsająca opowieść o polskich dzieciach, porwanych przez nazistów i zniemczanych, w założonych przez Himmlera ośrodkach Lebensbornu.
 
Jak i skąd wykradano je do Niemiec?
W jaki sposób szukał ich po wojnie Roman Hrabar, który odkrył przed światem zbrodniczą działalność ośrodków hodowli białej rasy?
Czy można mieć dwie matki albo nagle nie mieć żadnej?
Jak pokiereszowane dzieciństwo wpłynęło na dalsze losy dzieci Lebensbornu?
 
Przemyśl WP 113182
Fake newsy i inne fałszerstwa od średniowiecza do XXI wieku / Alex Boese ; przekł. Grażyna Gasparska. - Warszawa : "Amber", 2018.
 
Żyjemy w czasach powszechnego dostępu do informacji, ale i w epoce powszechnej dezinformacji. Oszukuje się nas w telewizji, radiu, prasie, Internecie. Jak to się dzieje, że dysponując wszelkimi środkami umożliwiającymi odkrycie prawdy, wciąż tak łatwo dajemy się wprowadzać w błąd?
Ta książka usiłuje odpowiedzieć na to pytanie.
• Papież Jan VIII, który był kobietą (na dodatek brzemienną)
• Podróbki fragmentów krzyża, na którym zmarł Jezus i strzępów Całunu Turyńskiego
• Podróże Guliwera – oszustwo Jonathana Swifta
• XIX-wieczne perpetuum mobile
• Olbrzym z Cardiff – spreparowana skamielina i wiele innych….
Fascynujące przykłady celowego rozpowszechniania fałszywych wiadomości – znane i ujawnione po raz pierwszy – to najlepszy dowód na to, jak trudno czasem odróżnić prawdę od fałszu. I świetny test na łatwowierność.
 
Przemyśl WP 113610
Homo deus : krótka historia jutra / Yuval Noah Harari ; przeł. Michał Romanek. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018
 
Światowy bestseller. Nowa książka najbardziej inspirującego myśliciela XXI wieku.
Yuval Noah Harari w słynnej książce Sapiens. Od zwierząt do bogów, sprzedanej na całym świecie w nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy, opisywał ewolucję i historię ludzkości. W swym najnowszym dziele stawia kolejny krok - w Homo deus... myśliciel skupia się na teraźniejszych wyzwaniach, szuka odpowiedzi na pytanie, co nas czeka w przyszłości, a przede wszystkim udowadnia, że już wkrótce człowiek stanie się równy bogom.
Harari z niezwykłą lekkością, a zarazem wnikliwością łączy historię, filozofię, socjologię, biotechnologię i wiele innych dziedzin nauki. Z tego połączenia wyłania się fascynująca wizja XXI wieku jako epoki, w której dokona się najważniejsza i najgłębsza przemiana w dziejach.
 
Przemyśl WP 113614
Kaprysik : damskie historie / Mariusz Szczygieł. - Wyd. 2 poszerz.  - Warszawa : "Agora", 2017
 
Kobiety z tajemniczej listy znalezionej pod stolikiem w kawiarni. Dentystka, która fotografuje się tylko w przebraniu. Dwie przyjaciółki, które piszą do siebie przez 52 lata, ale się nie odwiedzają. Aktorka z Polski nominowana do Oscara, która postanawia z Polski uciec...
 
To tylko niektóre bohaterki „damskich historii” Mariusza Szczygła. Kiedy „Kaprysik” wyszedł we Włoszech, jeden z krytyków powiedział, że o kobietach pisze się o wiele trudniej niż o wojnach. O wojnie potrafi napisać każdy, o kobietach tylko niektórzy.
 
Przemyśl WP 113380/G
Klątwy, sekrety i skandale : historia Polski przez dziurkę od klucza / Sławomir Koper. - Warszawa : "Fronda PL", 2019
 
Klątwy, sekrety i skandale. Historia Polski przez dziurkę od klucza
Amory, żony i kochanki Kazimierza Wielkiego.
Dynastia Gryfitów wymiera po klątwie Sydonii von Borck.
Miłosne porażki Władysława Jagiełły.
Czy potop szwedzki był skutkiem uwiedzenia żony podkanclerza Hieronima Radziejowskiego?
Ognisty romans Napoleona i pani Walewskiej – wpływ alkowy na wielką politykę.
Czy generał Zagórski zaginął, bo wiedział za dużo o przeszłości Marszałka Piłsudskiego?
Tajemnicza śmierć Eugenii Lewickiej, domniemanej kochanki Józefa Piłsudskiego.
Miłosne perypetie generałów Orlicz-Dreszera i Tadeusza Kasprzyckiego.
Igo Sym - filmowy amant w życiowej roli agenta gestapo.
Czy Sztuka kochania Michaliny Wisłockiej zmieniła pościelowe życie Polaków?
Seks, szybkie kobiety i szybkie samochody czerwonego księcia PRL-u.
Klątwy, sekrety i skandale opisane brawurowo drapieżnym piórem Sławomira Kopra - znanego popularyzatora historii.
 
Przemyśl WP 113820
Konwicki : cudzoziemiec tranzytowy / Lidia Sadkowska-Mokkas. - Warszawa : "Bellona", cop. 2017
 
Rekomendowana publikacja to pierwsza próba biograficznego spojrzenia na życie oraz twórczość pisarza, wnikliwy i  zapis kondycji niezwykłego człowieka, twórcy, którego biografia najpełniej odzwierciedla najbardziej dramatyczne doświadczenia Polski i Polaków. Portret wybitnego literata, reżysera, scenarzysty rekonstruowany na podstawie rozmów, audycji radiowych, dokumentów, wspomnień, ale przede wszystkim wyłaniający się z jego książek, scenariuszy i filmów.
Już za życia stał się legendą. Był czas, kiedy każda jego kolejna książka stawała się literackim wydarzeniem, wywoływała burzliwą dyskusję. Gdy po raz pierwszy, tym razem w oficjalnym obiegu, ukazała się „Mała apokalipsa”, bestseller czasów PRL, powieść w jednym z warszawskich punktów sprzedawano bezpośrednio z ciężarówki. I tylko jednego dnia na stołecznych ulicach sprzedaż osiągnęła rekordowy pułap –5 tysięcy egzemplarzy, sukces, o jakim może tylko pomarzyć każdy współczesny autor.
 
Przemyśl WP 113206
Królowe Mogadiszu / Paweł Smoleński. - Wołowiec : "Czarne", 2018
 
Kobiety nie mogą sobie pozwolić na rezygnację – mają dzieci. W kraju legendarnej królowej Araueelo, która przed wiekami odsunęła mężczyzn od władzy, kobiety wciąż walczą o przetrwanie dla swoich rodzin. Wyplatają koszyki i maty z resztek starych worków wygrzebanych na wysypisku śmieci. Pracują w policji, zakładają organizacje wspierające uchodźców. Sprzedają khat na rogach ulic. W kolorowych czadorach, czasem przymierające głodem, ale wciąż piękne jak modelki. Królowe Mogadiszu.
 
Przemyśl WP 113065
Londyn w czasach Sherlocka Holmesa / Krystyna Kaplan. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2016
 
W jednym z domów na Baker Street siedzi w fotelu, pykając fajkę, najsłynniejszy detektyw świata Sherlock Holmes. Potrafi on rozwiązać najtrudniejszą zagadkę kryminalną, a kiedy umiera w The Final Problem, mężczyźni zakładają czarne opaski, kobiety czarne welony i żałoba trwa tak długo, aż Conan Doyle jest zmuszony wskrzesić swego bohatera.
 
Przemyśl WP 113617
Męskie fantazje / Klaus Theweleit ; przeł. Mateusz Falkowski i Michał Herer ; przekł. przejrz. Arkadiusz Żychliński. - Wyd. 1 - 1 dodr.  - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2016.
 
Słynna rozprawa Klausa Theweleita, opublikowana po raz pierwszy w 1977 roku, poświęcona jest zagadnieniu kształtowania się męskich fantazji wśród zdemobilizowanych po I wojnie światowej żołnierzy Freikorpsów oraz podobnych im formacji paramilitarnych. Autor zebrał w swojej   pracy olbrzymi materiał: dzienniki, wspomnienia, zapiski, listy oficerów i szeregowych żołnierzy, a także nieprzebrany materiał wizualny: plakaty, zdjęcia, klatki filmowe, komiksy i grafiki pochodzące z opisywanej przez niego epoki i ukazujące, w jaki sposób kultura masowa tamtego czasu kształtowała wyobrażenia o kobietach, wrogach, seksualności i wojnie. I jak z tych wyobrażeń narodził się faszyzm.
 
Przemyśl WP 113135
Mój ojciec Paweł Jasienica / Ewa Beynar-Czeczott. - Warszawa : "MG", 2018
 
Fascynujące losy Pawła Jasienicy, a właściwie Leona Beynara, mogłyby stać się kanwą nie jednej, ale wielu książek. Przedwojenne Grodno i Wilno, pasje turystyczne realizowane w Klubie Włóczęgów z takimi współwłóczęgami jak Czesław Miłosz. Po wybuchu wojny konspiracja i przynależność do Związku Walki Zbrojnej, tajny uniwersytet powszechny organizowany wraz ze Stanisławem Stommą, następnie walka zbrojna w AK i w brygadzie Zygmunta Szyndzielorza, czyli słynnego majora Łupaszki. A potem równie burzliwe losy w PRL, pod czujnym okiem bezpieki. Może właśnie tak silne dotknięcie przez historię spowodowało, że Paweł Jasienica stał się jednym z najlepszych pisarzy zajmujących się polską historią.
Ewa Beynar, córka Pawła Jasienicy, zebrała w niniejszej książce wszystkie fakty, a także opowieści rodzinne. Swoiste podsumowanie życia ojca napisały dokumenty, do których dotarła za pomocą IPN-u.
 
Przemyśl WP  113447
Jarosław 1J 57356
Lubaczów GL 51154
Przeworsk GK 53785
Mózg i błazen : rozmowa z Jerzym Vetulanim / Marcin Rotkiewicz. - Wołowiec : "Czarne", 2015
 
 
JERZY VETULANI (1936-2017), neurobiolog, profesor Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, jeden ze współzałożycieli Piwnicy pod Baranami. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
 
„Po prostu zawsze byłem błaznem. Dla mnie posągowość często jest podejrzana, sztuczna i nadęta”- tak mówi o sobie jeden z najbardziej oryginalnych polskich uczonych i popularyzatorów nauki. Publikacja to zapis rozmowy Marcina Rotkiewicza z profesorem Jerzym Vetulanim, podczas której poznajemy nie tylko znanego naukowca, ale także artystę i współzałożyciela Piwnicy pod Baranami, showmana, młodego buntownika, ulubieńca kobiet i ojca palącego z synem skręta.
 
Przemyśl WP 113621
Nim stałyśmy się wasze / Lisa Wingate ; przeł. Wojciech Wołk-Łaniewski. - Słupsk : "Papierowy Księżyc", 2019.
 
Proponowana publikacja to przejmująca powieść o sile rodzinnej miłości w obliczu ludzkiego okrucieństwa. Lisa Wingate w niezwykle przekonujący i wiarygodny sposób przedstawia działanie stowarzyszenia, które do lat pięćdziesiątych XX wieku handlowało amerykańskimi dziećmi. Autorka nie ogranicza się jednak do przedstawienia faktografii, lecz tworzy czuły obraz osobistego dramatu, który przeżywała zapewne każda z rodzin dotknięta działalnością Georgii Tann.
 
Przemyśl WP 113823/G  
Pokochawszy : o miłości w języku / Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil w rozmowie z Karoliną Oponowicz. - Warszawa : "Agora", 2018
 
W książce "Pokochawszy" w rozmowie z Karoliną Oponowicz dyskutują o wszystkim tym, co z miłością związane: romantycznych wyznaniach, zakochaniu i odkochaniu, seksie, kłótniach, listach miłosnych, czułych słowach, kiczu, rozstaniach i miłości dojrzałej. Patrzą na sprawy a to pod kątem języka, a to emocji. A ponieważ te perspektywy nie zawsze się pokrywają, w wymianie zdań pomiędzy nimi nie brakuje ognia. Przy okazji Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil opowiadają, wspominają początki związku, najbardziej burzliwe kłótnie, językowe nieporozumienia czy małżeńskie rytuały.
 
Przemyśl WP  113409/G 
Sen Kolumba / Emil Marat. - Warszawa : "W.A.B.", 2018
 
Bohater, gangster, marzyciel… Kim był człowiek, którego pseudonim stał się imieniem powstańczego pokolenia?
Pasjonujący życiorys „Kolumba” wystarczyłby na kilka scenariuszy sensacyjnych filmów: przed wojną niemieckie więzienie, potem Auschwitz, po wyjściu z obozu brawurowa walka w Kedywie i powstanie warszawskie, niewola, tajemnicze gangsterskie przedsięwzięcia w powojennych Niemczech, miłość, rozpacz i bezradność – a u źródeł wszystkiego młodzieńcze marzenia o nieograniczonej wolności osobistej. Emil Marat prowadzi hipnotyzujące historyczne śledztwo, odnajduje nieznane dokumenty, korespondencję, polskie i zagraniczne archiwalia. Sen Kolumba to połączenie eseju, książki historycznej i literackiego reportażu.
 
Przemyśl WP 113457
Jarosław 1J 57365
Lubaczów GL 51161
Przeworsk GK 53794
Tłumacz z Darfuru : wspomnienia opowiedziane Dennisowi Michaelowi Burke'owi i Megan M. McKennie / Daoud Hari ; przeł. Hanna Jankowska. - Wołowiec : "Czarne", 2018
 
Daoud Hari pochodzi z okolic Darfuru, należy do plemienia Zaghawa. Przez lata pracował jako tłumacz oraz przewodnik dla wielu fundacji pozarządowych oraz dziennikarzy podróżujących do objętego wojną Sudanu. W 2006 roku razem z nagrodzonym Pulitzerem dziennikarzem Paulem Salopkiem oraz ich kanadyjskim kierowcą został porwany i skazany przez sudański sąd za szpiegostwo. Ich uwolnienia domagały się m.in. znane osoby publiczne, przedstawiciele amerykańskiej dyplomacji i wojska oraz Watykan. Po wielomiesięcznym uwięzieniu i torturach zostali zwolnieni z obawy przed międzynarodowym skandalem. Po odzyskaniu wolności Hari przeniósł się do USA, gdzie rozpoczął pracę nad spisywaniem swoich wspomnień, aby przybliżyć światu losy jego kraju. W ten sposób powstała książka "Tłumacz z Darfuru".
 
 
Przemyśl WP 113094/G
Wrócę, gdy będziesz spała : rozmowy z dziećmi Holocaustu / Patrycja Dołowy. - Wołowiec : "Czarne", 2019.
 
Autorka książki wydobywa – bo kopanie w takich wspomnieniach to ciężka praca – historie żydowskich matek, które by ratować swoje dzieci, stawały przed tragicznymi wyborami, przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi, i dzieci, często już na zawsze rozdartych pomiędzy dwiema tożsamościami, dwiema rodzinami, między poczuciem winy, wdzięcznością i żalem.
 
Przemyśl WP 113827
Wyspiański : dopóki starczy życia / Monika Śliwińska.. - Warszawa : "Iskry", cop. 2017.
 
Czwarty wieszcz. Autor kilkunastu dramatów. Artysta na piedestale, którego życie prywatne pozostaje w półmroku. Autorka, z archiwów, dokumentów rodzinnych, listów i pamiętników rekonstruuje mało znany, prywatny portret Stanisława Wyspiańskiego. Przedstawia dramatyczny zapis życia malarza, poety, reformatora teatru: artysty u szczytu popularności, który żegna się ze światem.
 
Przemyśl WP 113450

Autor: Barbara Bak