Wybrane nowości PBW – październik 2020

Nowości wydawnicze

Wybrane nowości PBW – październik 2020

Covid-19 : pandemia, która nie powinna była się zdarzyć, i jak nie dopuścić do następnej / Debora MacKenzie ; tłumaczenie Tomasz Bieroń. -  Wydanie I.  - Poznań : Zysk i S-ka, 2020. - 310, [1] strona ; 21 cm
 
Jak doszło do wybuchu pandemii COVID-19 i jakie wnioski powinniśmy wyciągnąć z obecnego kryzysu na przyszłość?
Internet jest pełen teorii na temat pandemii koronawirusa, a każdy dzień przynosi dziesiątki kolejnych, często sprzecznych ze sobą opinii, w których łatwo się pogubić nawet specjaliście. Książka wybitnej dziennikarki naukowej Debory MacKenzie jest pierwszą rzetelną, a jednocześnie przystępnie napisaną analizą pandemii COVID-19.
MacKenzie zajmuje się epidemiami od trzydziestu lat. Teraz wykorzystuje to doświadczenie, by wyjaśnić, w jaki sposób COVID-19 zdołał w błyskawicznym tempie rozprzestrzenić się po całym świecie, przyczyniając się do wybuchu największej od dekad pandemii.
Jej książka jest krótkim kursem epidemiologii dla każdego: pokazuje mechanizmy rozprzestrzeniania się wirusów i rozwoju pandemii; przedstawia historię innych groźnych epidemii (MERS, SARS, H1N1, Zika i Eboli), które powinny były nas przygotować do obecnego kryzysu; oraz ukazuje dramatyczne błędy w służbie zdrowia, które utorowały drogę dla rozwoju COVID-19. Pokazuje również, jakie globalne działania powinniśmy rozpocząć, by nie doprowadzić do wybuchu kolejnych pandemii w przyszłości.
 
Przemyśl WP  114948
Henryk Sienkiewicz : dandys i celebryta / Iwona Kienzler. - Warszawa : Bellona, copyright 2020. - 462, [1] strona : fotografie, portrety ; 21 cm. - Bibliografia na stronach 451-[463].
 
Iwona Kienzler należy do autorek popularyzujących historię w przystępny, pełen ciekawostek sposób. Publikacje, zwłaszcza biografie postaci historycznych przybliżają czytelnikom te aspekty życia bohaterów, o których milczą podręczniki historii.  W prezentowanej publikacji autorka ukazuje Henryka Sienkiewicza jako zwykłego człowieka zmagającego się  trudami dnia codziennego, jednocześnie dużo miejsca poświęca kobietom jego życia.
 
Przemyśl WP 114955
Na ramionach olbrzymów : wykłady na festiwalu La Minalesiana w latach 2001-2015 / Umberto Eco ; przełożył Krzysztof Żaboklicki. - Warszawa : "Noir sur Blanc", copyright 2019. - 442, [2] strony ; 22 cm. - Bibliografia na stronach 423-434. Indeks.
 
Umberto Eco  -  włoski filozof, bibliofil i mediewista, powieściopisarz, autor felietonów i esejów. Prezentowana publikacja  to zbiór  tekstów dotyczących początków cywilizacji, kanonów piękna, ekspresji artystycznej – umiejętnie połączonej filozofii, historii sztuki i kultury popularnej.   Publikacja wzbogacona jest  ilustracjami wybranymi przez autora.
 
Przemyśl WP 114969
Osobisty przewodnik po Pradze / Mariusz Szczygieł ; fotografie Filip Springer. -  Wydanie pierwsze.  - Warszawa : Dowody na Istnienie, 2020. - 346, [7] stron, [11] stron tablic : ilustracje kolorowe ; 20 cm. Tablice zawierają 5 map Pragi. Ilustracje kolorowe również na wyklejkach. - Bibliografia, netografia na stronach 340-[347].
 
 Prezentowana książka to jubileuszowy, 10. tytuł Mariusza Szczygła, który ukazuje się dwadzieścia lat po pierwszym wyjeździe autora do Pragi wiosną 2000 roku, kiedy to uwiodły go miasto i język.
 
Jak sam mówi, książka ta wzięła się ze zdenerwowania: "Od momentu pierwszych moich publikacji o Pradze nie ma tygodnia, żebym nie dostał pytania o jakieś miejsca magiczne, ważne, osobiste. Ma to być oczywiście Praga bez mostu Karola i bez Hradczan. Nadmiar tych próśb, a zwłaszcza niemożność odpisywania na wszystkie, zaczął mnie irytować, postanowiłem więc zamienić to uczucie w coś pozytywnego. Napisałem przewodnik, do którego wszystkich będę teraz odsyłał".
 
Przemyśl WP 114984
60 felietonów najjadowitszych / Jerzy Pilch. - Warszawa : Wielka Litera, copyright 2020. - 348, [1] strona ; 21 cm.
 
Jerzy Pilch – polski pisarz, publicysta, felietonista, dramaturg i scenarzysta filmowy.
W felietonach zebranych w tym zbiorze autor pisze o wszystkim, min. o  polityce, sporcie, kobietach, literaturze.  Przy czym  felietony – choć powstały jakiś czas temu – nie straciły nic na swej aktualności.
 
Przemyśl WP 114937
Dla nauczycieli, wychowawców i rodziców
Bajkowe ćwiczenia logopedyczne / Irena Daniel. -  Wydanie I.  - Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2020. - 45, [2] strony ; 24 cm
 
Bajki logopedyczne to krótkie historyjki, które urozmaicają ćwiczenia narządów artykulacyjnych. Pod każdą bajką zamieszczono ćwiczenia rozwijające zmysły dziecka, zakres słownictwa, zdolności manualne i spostrzegawczość. Książka może być inspiracją do tworzenia własnych opowiadań i kart pracy dopasowanych do potrzeb i zainteresowań dziecka, z którym prowadzimy terapię.
Publikacja polecana wszystkim rodzicom, logopedom, terapeutom.
 
Przemyśl  BP 15727/b
Co powinieneś wiedzieć o swoim dziecku / Maria Montessori ; przekład Olga Siara ; redakcja naukowa polskiego wydania Sylwia Camarda. -  Wydanie I.  - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN : we współpracy z Association Montessori Internationale, 2020. - XVIII, [4], 101, [1] strona : ilustracje ; 21 cm
 
System edukacyjny Marii Montessori wniósł nową jakość do pedagogiki, a „odkrycie dziecka”, jakiego dokonała autorka, było poprzedzone latami naukowych badań i obserwacji. W tej książce Maria Montessori przybliża Czytelnikom rozwój dziecka w pierwszych latach jego życia. Podkreśla naturalność procesu rozwoju oraz fakt, że siły, które go napędzają, są wewnętrzne i występują, gdy dorosły stworzy dziecku odpowiednie do rozwoju warunki.
 
Przemyśl  WP 114947
Edukacja - relacja - zabawa : wieloaspektowość internetu w wymiarze bezpieczeństwa dzieci i młodzieży : obszary : internet - konteksty społeczne i prawne, internet - wybrane aspekty ochrony dzieci i młodzieży / redakcja naukowa Agnieszka Wrońska, Rafał Lew-Starowicz, Anna Rywczyńska ; [współpraca: Agnieszka Rybińska]. - Warszawa : Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, 2019. - 353, [2] strony : ilustracje, wykresy ; 24 cm   (Seria Naukowa T. 6). - Bibliografia, netografia na stronach 335-353.
 
Publikacja prezentuje wyniki badań internetu w kontekście korzystania przez dzieci i młodzież z nowych mediów. Ich wyniki umożliwiają przewidywanie trendów, szans i zagrożeń, które mogą w najbliższym czasie stać się częścią aktywności online. Przeanalizowano także potencjał sieci jako obszaru socjalizacji, uczenia się, zarządzania prywatnością czy budowania cyfrowego obywatelstwa młodych ludzi. Celem publikacji jest pomoc w lepszym zrozumieniu wirtualnego świata, który w coraz większym stopniu wkracza w codzienne życie, a także omówienie wybranych aspektów tej dynamicznie zmieniającej się przestrzeni.
 
 
Przemyśl WP 115020
Jak pracować zdalnie i nie zwariować / Aleksandra Pogorzelska, Patryk Wójcik, Barbara Wójcik. - Gliwice : Onepress, copyright 2020. - 192 strony ; 21 cm.
 
Książka powstała w marcu 2020 roku, gdy w związku z epidemią koronawirusa nastąpił lockdown i po raz pierwszy w nowoczesnej historii zostaliśmy masowo zamknięci w domach. Pracowaliśmy i pracujemy dzięki umożliwiającym to narzędziom - telefonom i laptopom z dostępem do sieci. […] Oczekiwaliśmy, że wreszcie będziemy mogli samodzielnie zarządzać czasem i zadaniami, które mamy do wykonania. Prognozowaliśmy, że większy luz, jaki daje możliwość operowania z domu, przełoży się na wyższą efektywność. W przypadku niektórych z nas te przekonania okazały się prawdziwe. Inni - i to przede wszystkim do nich skierowany jest ten poradnik - dowiedzieli się o sobie ciekawej rzeczy. Że choć cenimy swobodę home office, nie do końca potrafimy z niej skorzystać. Bo rodzina za plecami, bo rozpraszacze dookoła, bo lista zadań zawodowych miesza się z listą zadań prywatnych, bo własna psychika nie godzi się na pracę w domu...
Autorzy  książki główny nacisk kładą na wyzwania zewnętrzne i wewnętrzne wiążące się z trybem home office oraz psychologiczne aspekty zmiany sposobu wykonywania obowiązków zawodowych. Zaczynają od rzeczy najprostszych, jak organizacja wolnej od rozpraszaczy przestrzeni pracy. […] Omawiają czynniki, które mogą negatywnie wpłynąć na efektywność pracy zdalnej. Pokazują, jak dbać o higienę psychiczną i dobrostan fizyczny w tej nowej dla wielu z nas sytuacji.   Uczą planowania bez zbędnego komplikowania tematu.
 
Przemyśl WP 114959
Kłopoty Tymona : historyjki społeczne o tym, jak się zachować w różnych sytuacjach życia codziennego / Magdalena Gut. -  Wydanie IV.  - Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2020. - 55 stron : ilustracje ; 30 cm
 
Kłopoty Tymona to publikacja skierowana zarówno do rodziców, jak i nauczycieli oraz terapeutów pracujących z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Może być również wykorzystana na zajęciach z dziećmi prawidłowo rozwijającymi się (np. na lekcji o prawidłowym zachowaniu). Ma pomóc w dostrzeganiu błędów i wzbudzić refleksję, jak powinno się zachowywać, by ich uniknąć. Historyjki można podzielić na trzy kategorie – dom, szkołę i miasto. W każdej części znajduje się siedem opowiadań, w których tytułowy Tymon popełnił błąd mający swoje konsekwencje w reakcji otoczenia.  

Przemyśl WP 15735/b
Mediacje rówieśnicze w praktyce szkolnej : implikacje i rekomendacje / Anna K. Duda, Wioletta Skrzypek, Anna Mróz, Paulina Koperna, Kinga Sobieszczańska, Ewa Zawisza-Wilk ; [recenzentki: dr hab. Joanna Łukasik prof. UP, dr Karolina Czerwiec]. -  Wydanie pierwsze.  - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2019. - 168 stron : ilustracje ; 24 cm   (Masz Prawo do Mediacji w Szkole)
 
Publikacja – to zbiór opracowań teoretycznych i praktycznych, stanowiących bazę programu szkolenia mediatorów rówieśniczych. Jest cennym źródłem informacji o uwarunkowaniach wprowadzania mediacji rówieśniczych do szkół. Autorki pokazują, w jaki sposób warsztaty mediacji dla uczniów mogą rozwijać ich kompetencje kluczowe, podnosząc wartość wychowania i jakość kształcenia.

Przemyśl  WP 114966
Osoby ze spektrum autyzmu w biegu życia / redakcja naukowa Anna Prokopiak. - Lublin : Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2020. - 407, [1] strona : ilustracje, wykresy ; 24 cm. - Bibliografie, netografie przy pracach.
 
Książka  ukazuje nowe, oryginalne wyniki badań naukowych dotyczące całego życia osób ze spektrum autyzmu. Jest to jedna z pierwszych prób naukowych uchwycenia większości życia ludzkiego naznaczonego zaburzeniami ze spektrum autyzmu.   Dotychczasowe badania poświęcone rozwojowi człowieka to przede wszystkim okres dzieciństwa , mniejszą uwagę poświęcano dorosłości osób z autyzmem. Prezentowana publikacja   ujmuje problem całościowo :   od okresu dziecięcego po okres dorosłości; od wsparcia sensorycznego po dietetykę.
 
Przemyśl  WP 114985
Pierwsze kroki w przedszkolu : poradnik dla rodziców przyszłych przedszkolaków / Elżbieta Bielak. - Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2020. - 63, [1] strona : ilustracje ; 24 cm.
. - Bibliografia na stronach 63-[64].
 
Książka skierowana jest do wszystkich rodziców, którzy planują posłać swoje dziecko do przedszkola i chcą to zrobić w sposób świadomy i odpowiedzialny. Nieważne, czy jest to pierwsze, czy kolejne dziecko w rodzinie, czy ma dwa i pół roku, trzy lata lub pięć lat. Każde jest inne i każde z nich przeżyje ten moment inaczej. Jednak bez wątpienia to od nas, dorosłych, zależy, czy i jak dziecko odnajdzie się w nowej sytuacji. A od tego, w jaki sposób będzie przebiegał proces adaptacji, w dużej mierze zależy jego powodzenie w przedszkolu.
 
Przemyśl WP 114991
Terapia poznawczo-behawioralna dla dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera pomagająca rozumieć i wyrażać sympatię oraz miłość : podręcznik dla osób pracujących z dziećmi / Tony Attwood, Michelle Garnett ; przekład: Dorota Szatkowska-Jaskuła ; [ilustracje: Magdalena Gubała]. -  Wydanie I.  - Gdańsk : Harmonia Universalis, 2020. - 159 stron : ilustracje ; 30 cm.
. - Bibliografia na stronie 123.
 
Dzieci i nastolatki z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z odruchowym, intuicyjnym okazywaniem ciepłych uczuć: sympatii i miłości. Nierzadko nie rozumieją, że ich rodzice, rodzeństwo i przyjaciele potrzebują czułości. Jeszcze większe wyzwanie stanowi dla nich wyrażanie sympatii do nauczycieli, zaprzyjaźnionych terapeutów lub przyjaciół rodziny.    Twórcy książki - eksperci w dziedzinie autyzmu z wieloletnim doświadczeniem – przedstawiają autorski program terapii poznawczo-behawioralnej, dzięki któremu chłopcy i dziewczęta z zaburzeniami ze spektrum autyzmu nauczą się rozpoznawać oraz wyrażać sympatię i miłość w taki sposób, który będzie sprawiał radość zarówno im, jak i osobom z ich otoczenia. Zaprezentowane w książce ćwiczenia umożliwią dzieciom i nastolatkom z ASD odczytywanie swoich emocji oraz uczuć innych osób na podstawie zachowania, gestów lub słów, a także ułatwią wybór właściwej reakcji. Program stworzono z myślą o nauczycielach, psychologach i terapeutach, którzy mogą go realizować z dzieckiem indywidualnie lub z grupą od dwóch do sześciu osób.
 
Przemyśl  WP 114999
Lubaczów WL 51646
Przeworsk WK 54208
 

Autor: Na podstawie recenzji oraz rekomendacji wydawców przygotowała Marzena Fiołek