Krzysztof Piersa i cyfrowe uzależnienia w Jarosławiu

Jarosław

13 kwietnia br. w auli Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu odbyło się spotkanie z Krzysztofem Piersą, autorem książki „Komputerowy ćpun”. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu nauczycieli i rodziców uczniów jarosławskich szkół, którzy przyszli dowiedzieć się, jakie niebezpieczeństwa czyhają w cyfrowym świecie na współczesnego młodego człowieka.

Nasz gość podkreślał, że największym zagrożeniem dla dzieci jest postawa rodziców. Brak reakcji dorosłych jest bowiem przyzwoleniem na konkretny rodzaj zachowań. Internet stał się bowiem integralną częścią społeczeństwa. Młodzi ludzie nie potrafią bez niego funkcjonować. Bardzo często świat wirtualny jest dla nich tożsamy ze światem rzeczywistym. To rodzice powinni stawiać granice i wprowadzać blokady stron internetowych.

Główny temat spotkania dotyczył jednak gier komputerowych i ich wpływu na zachowania i postawy osób z nich korzystających. Autor książki „Komputerowy ćpun” przez wiele lat sam był nałogowym graczem i na karty książki przelał własne doświadczenia. Krzysztof Piersa zwracał uwagę na to, jakie spustoszenie w życiu jednostki powoduje uzależnienie od gier. Bardzo wartościowe były jego refleksje związane z wychodzeniem z nałogu.

Podczas spotkania, które zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna w Przemyślu Filia w Jarosławiu wspólnie z Urzędem Miasta Jarosławia, padło wiele pytań. Rodzice oraz nauczyciele wykazali duże zainteresowanie problemem cyberuzależnień.

Zdjęcia: Urząd Miasta Jarosławia

Autor: Anna Weselak