Pogotowie literackie w jarosławskiej filii. Współpraca z Katarzyną Bednarz-Soją - koordynatorką kampanii czytania CPCD.

Jarosław

W Miejskim Przedszkolu nr 8 Montessori w Jarosławiu odbyły się otwarte zajęcia czytelnicze pn. „Pogotowie literackie”.

Celem spotkania było promowanie czytelnictwa, prezentowanie wartościowych książek dla dzieci oraz chęć dzielenia się warsztatem pracy nauczyciela bibliotekarza. Spotkanie przeprowadziły bibliotekarki: Katarzyna Bednarz –Soja i Dorota Grząba.

W trakcie zajęć dzieci przeszły bajkowe badanie wzroku (rozpoznanie postaci z bajek na wywieszonej planszy). Prowadzące sprawdziły także czy w żyłach przedszkolaków płynie już krew prawdziwego czytelnika oraz, czy dziecięce  serduszka biją do książek. Każdy maluch opowiadał o swoich ulubionych książkach, otrzymał receptę literacką z zaleceniami dotyczącymi czytania książek i naklejkę „Molika książkowego". Ponadto bibliotekarki przywiozły „leki z biblioteki”, czyli książki, które rozwijają dziecięcą wyobraźnię, uczą liczyć, czytać i pomagają odkrywać otaczający je świat. Młodzi czytelnicy zaopatrzeni zostali także w kapsułki z leczniczym cytatem dla każdego „pacjenta” i jego rodziny, zachęcającym do aktywnego kontaktu z literaturą w zaciszu domowego ogniska.

Podsumowaniem zajęć była rozmowa kierowana z dziećmi na temat poszanowania książek, po której dzieci wykonały przepiękne zakładki.

Autor: Dorota Grząba