Relacja z Narodowego Czytania w Jarosławiu

Jarosław

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Głównym jej celem jest popularyzacja czytelnictwa, jak również promowanie literatury polskiej i wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości.

W tym roku wspólną lekturą była „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Filia w Jarosławiu po raz pierwszy włączyła się w ogólnopolskie obchody wspólnego czytania.

Oficjalne rozpoczęcie Narodowego Czytania w Jarosławiu miało miejsce o godz. 10.00 we wnętrzu Wielkiej Izby kamienicy Gruszewiczów.
Program wydarzenia czytelniczego obejmował prezentację scen dramatu przez aktorów teatru „Baccalaureus” i teatru „Kąt”. Ulubione fragmenty utworu zaprezentowali: Dariusz Tracz - Zastępca Burmistrza Jarosławia, Magdalena Kapusta - Sekretarz Miasta Jarosławia, Marta Kurpiel - Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Jarosławiu, Renata Chlebowska - Dyrektor Wydziału Oświaty i Sportu Urzędu Miasta Jarosławia, oraz dyrektorzy, przedstawiciele instytucji kultury, czytelnicy i mieszkańcy.

Organizatorzy spotkania zaprosili uczestników do wysłuchania ciekawostek z życia Gabrieli Zapolskiej, a także do przeczytania cytatów o moralności, w ujęciu innych pisarzy i myślicieli. Spotkanie zakończyło się dyskusją o ponadczasowości i aktualności moralnego przesłania lektury Jubileuszowego Narodowego Czytania.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Wspólnego Czytania w Jarosławiu: link do foterelacji. Zdjęcia udostępniamy dzięki uprzejmości JOKIS. 

Autor: Dorota Grząba