ŚLEDZTWO KATYŃSKIE – relacja z warsztatów w Jarosławiu

Jarosław

„Kształtowanie odpowiednich postaw patriotycznych jest
niezwykle istotne, aby rozwój osobowości dziecka
przebiegał harmonijnie…”. 

19 listopada br. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu Filia w Jarosławiu przy PZPW w Rzeszowie we współpracy z Biurem Edukacji Narodowej w Rzeszowie Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowała spotkanie składające się z dwóch części: prelekcji pt. „Zbrodnia katyńska” i warsztatów pt. „Śledztwo katyńskie”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas VII i VIII wraz z nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 6 im. ks. P. Skargi w Jarosławiu.

Warsztaty przeprowadziła Katarzyna Kyc starszy specjalista Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Historyczka, opierając się na najnowszych źródłach informacji historycznej oraz  na przygotowanych przez Instytut materiałach (filmy, publikacje, zdjęcia, grafiki), włączyła uczniów w detektywistyczne dochodzenie, którego celem było ustalenie tożsamości ofiar Zbrodni Katyńskiej. Warsztat przedstawiał nie tylko same okoliczności zbrodni, ale służył również upamiętnieniu ofiar. Kluczowym elementem śledztwa były przedmioty wydobyte z dołów śmierci, których oryginały znajdują się w zbiorach Muzeum Katyńskiego. Przedmioty te, których właścicieli często nie znamy, są niemymi świadkami ludobójstwa popełnionego przez Związek Sowiecki na polskich obywatelach.

Prelekcja wprowadzająca w temat spotkania i warsztaty przyczyniły się do poszerzenia wiedzy historycznej oraz kształtowanie wśród młodzieży prawdziwych postaw patriotycznych. Dziękujemy Pani Katarzynie Kyc za niezwykle ciekawe i angażujące spotkanie oraz za podjęcie współpracy z jarosławską filią.

Zdjęcia Patrycja Stefanowska

Autor: Dorota Grząba