Takich spotkań nigdy dość!

Jarosław

„ …A myśmy szli i szli, dziesiątkowani!
Przez tajgę, stepy, plątaniną dróg!
A myśmy szli i szli, niepokonani!
Aż Cud nad Wisłą darował nam Bóg!”
Marsz Sybiraków


13 kwietnia obchodziliśmy dwa ważne wydarzenia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz 84. rocznicę II deportacji Polaków na Sybir.

Z tej okazji Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Przemyślu Filia w Jarosławiu przy PZPW w Rzeszowie  wraz  z Zespołem Szkół Spożywczych i Biznesowych im. M. Curie -Skłodowskiej w Jarosławiu 15 kwietnia br. zorganizowały spotkanie z Sybirakiem -  Eugeniuszem Kinaszem emerytowanym nauczycielem, entuzjastą szachów i miłośnikiem Jarosławia.

To już kolejne spotkanie z młodzieżą, podczas którego naoczny świadek historii opowiadał o tragicznych losach Polski, o swojej rodzinie, którą Sowieci skazali na poniewierkę, cierpienie i głód, zsyłając w głąb tajgi syberyjskiej. Młodzież w skupieniu wysłuchała wstrząsającej relacji naocznego świadka historii. Po spotkaniu uczniowie spontanicznie podchodzili do. Pana Eugeniusza i prosili o kolejne spotkanie.

Relacji Gościa towarzyszyła prezentacja multimedialna ukazująca dokumenty archiwalne, zdjęcia rodzinne Pana Kinasza, którą przygotowała Katarzyna Czyż nauczycielka jarosławskiej filii.

W czasach kiedy odchodzą ostatni  naoczni świadkowie  II Wojny Światowej, mamy obowiązek upowszechniać wiedzę na temat okrucieństwa najeźdźców i trwania w polskości. Takich spotkań nigdy dość!

Autor: Dorota Grząba