„W trosce o dobrostan ucznia”

Jarosław

"Szczęście to jedyna rzecz,
która się mnoży, kiedy się ją dzieli"
Albert Schweitzer

29 stycznia br. w SDK IKAR w Jarosławiu odbyło się spotkanie zespołu Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli działający przy jarosławskiej filii PBW w Przemyślu pt. „W trosce o dobrostan ucznia”.

Poruszany temat spotkania, zgodny z tegorocznym kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa /pkt 3/.

W spotkaniu wzięła udział p.o. Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jarosławiu - Anna Petynia, a także nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, psycholodzy oraz bibliotekarze szkół i placówek oświatowych Miasta Jarosławia, Przeworska i powiatów: jarosławskiego i przeworskiego - ponad 80 osób.

Spotkanie otworzył dr Piotr Pękalski - Wicedyrektor ds. PBW w Przemyślu. Po krótkim wprowadzeniu do tematu głos zabrali prelegenci.

Zgodnie z programem spotkania pierwszy referat pt. „Samookaleczenia i depresja dzieci i młodzieży” wygłosiła Anna Śniegowska, pedagog, socjolog, coach, mediator z Poradni Psychologiczo- Pedagogicznej w Jarosławiu. Prelegentka omówiła podstawowe przyczyny depresji i samookaleczeń wśród dzieci i młodzieży, wskazała na przyczyny źródeł samookaleczeń i psychicznych problemów uczniów tj. nieprawidłowości związane z procesem wychowawczym - niedostatek uwagi, przemoc fizyczna i psychiczna, a także nadmierna opiekuńczość, czy ciągła kontrola. Niezwykle cenną częścią wystąpienia pedagog były informacje praktyczne dla nauczycieli: na co zwrócić uwagę, jak pomóc i gdzie szukać pomocy dla ucznia w kryzysie.

W drugim wystąpieniu pt. „Interwencje policji wobec osób nieletnich” aspirant Agnieszka Stysiał - asystent Referatu Profilaktyki Społecznej, Wykroczeń, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu prezentowała informacje i dane statystyczne z raportów policyjnych dotyczące prób samobójczych nieletnich na przykładzie miasta Jarosławia i powiatu jarosławskiego w ostatnich latach. Omówiła także, na czym polega interwencja policji w razie targnięcia się na własne życie lub dokonania samobójstwa oraz prowadzenie postępowania w przypadku zaistnienia przestępstwa. Ponadto policjantka przybliżyła działania profilaktyczne, jakie realizuje w szkołach na temat odpowiedniego reagowania i przeciwdziałania zachowaniom agresywnym, hejtowaniu. Zreferowała także zagadnienie odpowiedzialności karnej osób nieletnich za powyższe czyny. Na zakończenie przypomniała numery telefonów interwencyjnych służących dzieciom i młodzieży potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Policjantka zaprezentowała edukacyjną walizkę, która zawiera atrapy substancji przypominających narkotyki oraz przedmioty służące do ich zażywania. Celem tego działania było uświadomienie nauczycielom zagrożeń związanych z narkotykami, aby mogli wcześnie reagować.

Ostatnim punktem programu spotkania było wystąpienie psychoterapeutki poznawczo-behawioralnej w trakcie szkolenia, psychodietetyczki Dominiki Frendo. Prelegentka, która zaprezentowała temat pt. „Dieta a dobrostan psychiczny dzieci”, podzieliła się z uczestnikami cennymi wskazówkami dotyczącymi skutecznego i sprawnego reagowania na różne problemy związane z dietą dziecka. Podpowiadała jak wspierać dziecko w nauce dzięki zdrowym nawykom żywieniowym i jak zdrowa dieta przekłada się na ogólną kondycję organizmu. W swoim wystąpieniu omówiła podstawowe zaburzenia w odżywiania dzieci, symptomy i sygnały, które wysyła dziecko i przykłady chorób dietozależnych np. cukrzyca. Celem przekazywanej wiedzy była odpowiedź na pytania, co my nauczyciele możemy zrobić, aby wesprzeć dziecko w kształtowaniu dobrych nawyków żywieniowych?

Dziękujemy dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu Pani Ewie Szpilman za podjęcie współpracy z naszą filią oraz prezesowi Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Jarosławiu Panu Adamowi Pikule za udostępnienie sali.
Składamy także serdeczne podziękowania prelegentkom i tak licznie przybyłym nauczycielom. Wyrażamy nadzieję, że treści omawiane podczas spotkania przyczynią się do wzbogacenia warsztatu pracy nauczyciela, wypracowania wzajemnego zaufania oraz określenia zasad współpracy z uczniami przeżywającymi trudności.
 
 
Zapraszamy do obejrzenia relacja fotograficznej na naszym Facebooku.

Autor: Dorota Grząba