Wiosenne spotkania z jarosławską filią

Jarosław

"Nie to ważne, w co się bawić, a jak i co się przy tym myśli i czuje. Można rozumnie bawić się lalką, a głupio i dziecinnie grać w szachy. Można ciekawie i z fantazją bawić się w straż, pociąg, polowanie, w Indian, a bezmyślnie czytać książki”. Janusz Korczak

W marcu i kwietniu nauczycielka jarosławskiej filii Dorota Grząba przeprowadziła cykl zajęć pt. „Mój przyjaciel Kemushi- zwiastuny wiosny”. W zajęciach wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. S. Żeromskiego w Jarosławiu, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Baśki Puzon w Jarosławiu, Szkoły Podstawowej nr 10 im. Wojska Polskiego w Jarosławiu, a także dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 1 w Pruchniku. Spotkania odbyły się na zaproszenie dyrekcji i nauczycieli placówek oświatowych i odbywały się w szkołach lub w siedzibie biblioteki.
Książka autorstwa Nathalie Dargent to poetycka opowieść o przyrodzie i jej przemianach. Gąsienica Kemushi obserwuje budzącą się do życia przyrodę, przeczuwając, że w jej życiu wydarzy się coś równie niezwykłego. Historia skłania do refleksji i do zastanowienia się, czym jest ulotność, przemijanie i przyjaźń.
Spotkania realizowane były z wykorzystaniem japońskiej sztuki snucia opowieści teatru kamishibai. Każde spotkanie rozpoczynało się od prezentacji multimedialnej wprowadzającej w temat. Po wysłuchaniu opowieści, dzieci przejęły rolę opowiadającej i same podjęły próbę przedstawienia własnej wersji zakończenia historii. Podsumowaniem spektaklu był udział w zabawach ruchowych „Jestem częścią przyrody" i w zajęciach plastycznych.
Głównym celem zajęć była nauka poprzez zabawę i aby poprzez zabawę, dzieci otworzyły swoje serca. Papierowy teatr to skuteczne i atrakcyjne narzędzie pobudzające dziecięcą wyobraźnię. To cenny pretekst do rozmów o emocjach, uczuciach i wartościach.

Autor: Dorota Grząba