30 marca b.r. w Auli Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu, odbyły się XV Jarosławskie Potyczki Ortograficzne, których organizatorami byli:
Starosta Jarosławski,
Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. M. Dąbrowskiej w Jarosławiu,
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu Filia w Jarosławiu przy PZPW w Rzeszowie.
Partnerami byli:
· Burmistrz Miasta Jarosławia,
· Uniwersytet Rzeszowski,
· Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu.
Do zmagań nad ortografią przystąpiło ponad 100 osób, piszących w trzech kategoriach:
· uczestnik,
· uczeń szkoły podstawowej,
· uczeń szkoły średniej.
Tekst odczytała Paulina Mikuła, gość specjalny tegorocznej edycji. Znana vlogerka, konferansjerka oraz prowadząca kanał YouTube „Mówiąc inaczej”. Zwana również słusznie, następczynią profesorów Jana Miodka i Jerzego Bralczyka. Poprowadziła także po dyktandzie, ciekawy wykład na temat norm językowych.
W każdej z trzech kategorii zostali wyłonieni następujący laureaci:
W kategorii szkoła podstawowa:
miejsce i tytuł Jarosławskiego Mistrza Ortografii otrzymał Marcin Zaborowski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jarosławiu,
miejsce i tytuł I Jarosławskiego Wicemistrza Ortografii otrzymała Aleksandra Buryło ze Szkoły Podstawowej w Kramarzówce,
miejsce i tytuł II Jarosławskiego Wicemistrza Ortografii otrzymała Emilia Kamińska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarosławiu.
W kategorii szkoła średnia:
miejsce i tytuł Jarosławskiego Mistrza Ortografii otrzymała Martyna Świtlicka – Paprocka z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu,
miejsce i tytuł I Jarosławskiego Wicemistrza Ortografii otrzymał Patryk Wawrzyszko z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu,
miejsce i tytuł II Jarosławskiego Wicemistrza Ortografii otrzymała Oliwia Ważna, również z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu.
W kategorii uczestnik (otwarta):
miejsce i tytuł Jarosławskiego Mistrza Ortografii otrzymał Piotr Stęchły,
miejsce i tytuł I Jarosławskiego Wicemistrza Ortografii otrzymała Izabela Kilar,
miejsce i tytuł II Jarosławskiego Wicemistrza Ortografii otrzymał Marcin Tomas,
Zwycięzcom nagrody wręczał Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot, a razem z nim: dr Dorota Dejniak - Prorektor ds. Dydaktycznych Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu, Justyna Nalepa – Harpula – Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławiu, Dorota Grząba - Kierownik Filii w Jarosławiu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie oraz Paulina Mikuła – gwiazda tegorocznych Potyczek.
W wydarzeniu uczestniczył również Wicestarosta Powiatu Jarosławskiego Mariusz Trojak.
W imieniu Dyrektor Krystyny Wróblewskiej, Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie reprezentowali Beata Michałuszko - Wicedyrektor ds. Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie oraz Piotr Pękalski - Wicedyrektor ds. Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu.
Jarosławskie Potyczki Ortograficzne są wydarzeniem z 15-letnią historią. Dzięki niemu popularyzowane i upowszechniane jest piękno języka polskiego. Dyktando przyczynia się również do integracji społeczności lokalnej i szkolnej naszego regionu.
Jarosławska filia od pierwszej edycji włącza się w organizację dyktanda. Jest nam niezwykle miło, że po raz kolejny zostaliśmy zaproszeni do współtworzenia tej wartościowej inicjatywy. Czuwając nad rekrutacją i uczestnicząc w pracach komisji konkursu, działamy na rzecz mieszkańców Jarosławia i Powiatu Jarosławskiego, a także wspieramy środowisko edukacyjne.
Dziękujemy za udaną i twórczą współpracę Staroście Jarosławskiemu Stanisławowi Kłopotowi, Dyrekcji i Nauczycielom Zespołu Szkół Ekonomicznych i Licealnych im. M. Dąbrowskiej w Jarosławiu.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
Zdjęcia dzięki uprzejmości ZSEiO im. M. Dąbrowskiej w Jarosławiu.
ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z FOTORELACJĄ