„Jeśli zapomnę o nich,
to Ty Boże na Niebie Zapomnij o mnie…”
A. Mickiewicz: „Dziady” Cz. 3.
27 września i 11 października b.r. jarosławska filia w ramach obchodów Światowego Dnia Sybiraka zorganizowała lekcje historii z Eugeniuszem Kinaszem – Sybirakiem, emerytowanym, nauczycielem i sędzią szachowym. W zajęciach uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu.
Gość spotkania jako naoczny świadek tamtych wydarzeń opowiadał o sześciu latach spędzonych na nieludzkiej ziemi, które pozbawiły go bezpiecznego, radosnego dzieciństwa i odcisnęły bolesne piętno na całym życiu.
10 lutego 1940 roku żołnierze sowieccy wtargnęli z nakazem wysiedlenia do domu Państwa Kinaszów. Wśród krzyków i gróźb 3-letni Eugeniusz wraz z rodzicami i trójką rodzeństwa w ciągu kilku minut mieli opuścić swój dom i Polskę…Nie było czasu ani możliwości zadawania pytań, dokąd jadą?… dlaczego?... Bydlęcymi wagonami wieziono ich w nieznane. Podróż trwała około miesiąca, dotarli w głąb tajgi syberyjskiej. Tam ciężko pracując o głodzie i chłodzie, walcząc z wieloma chorobami, żyli w ciężkich warunkach. Do Polski wrócili w 1946 r. Dla podkreślenia trudów życia na nieludzkiej ziemi zesłaniec pokazał fragment odzieży wykonanej z włókniny zwanej kinafem, noszonej przez Ewę - mamę gościa. Zaprezentował także opracowaną przez siebie mapę zesłań i wiele dokumentów odnoszących się do czasów drugiej wojny światowej. Było to poruszające świadectwo człowieka, któremu udało się przeżyć. Młodzież w skupieniu wysłuchała wstrząsającej relacji naocznego świadka historii.
Końcowym akcentem spotkania było wspólne odśpiewanie polskiej pieśni patriotycznej „Hymn Sybiraków”.
Przeczytaj również - link.