8 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu

Lubaczów

Dzień Bezpiecznego Internetu przekracza granice państw i obchodzony jest nie tylko w Europie, ale na całym świecie.

W Polsce organizatorem tego wydarzenia jest Polskie Centrum Safer Internet, które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”.

Święto ma na celu inicjowanie i propagowanie działań  na rzecz dostępu dzieci i młodzieży do Internetu, zaznajomienie rodziców, opiekunów i nauczycieli z problematyką bezpieczeństwa online.

Centrum Programu Safer Internet podejmuje wiele działań, które mają służyć realizacji powyższych celów. Jednym z nich jest organizacja konferencji z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, adresowana do przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych i wszystkich osób zainteresowanych bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w Internecie.
Konferencja odbędzie się 8 lutego 2022 r., godz. 17.00-20.40 w formule online - link do konferencji.
Tymczasem chętnym udostępniamy link do wystąpień z 2021 roku.

Podczas obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2022 organizatorzy zachęcają szkoły, placówki opiekuńcze, firmy i osoby prywatne do aktywnego włączenia się w obchody przez organizację zajęć edukacyjnych, kampanii informacyjnych, konkursów.

Organizatorzy  na to święto promują projekty edukacyjne:
-  Digital Youth - projekt na temat pozytywnego i kreatywnego wykorzystania nowych technologii i bezpieczeństwa online. Składa się z bloga dygitalyouth.pl, profilu FB, papierowego magazynu, corocznego Digital Youth Forum oraz spotkań i warsztatów dla młodzieży.

- Projekt Sieciaki -serwis edukacyjny poświęcony tematyce bezpieczeństwa w Internecie dzieci w wieku 9-11 lat. Ma on na celu:
  • edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w Internecie,
  • promocję bezpiecznych zastosowań sieci,
  • certyfikowanie oraz promocję bezpiecznych stron i serwisów internetowych.

-„Zostań znajomym swojego dziecka”- serwis przeznaczony dla rodziców i opiekunów, którego celem jest zachęcenie ich do aktywnego uczestnictwa w internetowym życiu dzieci. Na projekt składają się krótkie animowane filmy, które w  atrakcyjny sposób zachęcają dorosłych do włączenia się w internetowe życie dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności. Prezentują także najważniejsze zagrożenia, na jakie mogą natrafić dzieci podczas poruszania się w sieci.

- Plik i Folder - to fikcyjne postaci, które wprowadzają dzieci w wirtualny świat. Tłumaczą jego podstawowe pojęcia, ostrzegają przez czyhającymi w nim zagrożeniami oraz uczą, jak postępować w trudnych  sytuacjach. Materiały edukacyjne projektu „Plik i Folder” adresowane są dla dzieci z klas 0-VI szkoły podstawowej.

- Kongres Młodych Internautów - KoMIn - to spotkania młodzieży i nauczycieli w celu konsultacji i testowania nowych materiałów edukacyjnych, gdzie wypracowywane są hasła promujące bezpieczeństwo w Internecie, zbierane są opinie na temat internetowych trendów, gdzie młodzież dzieli się swoimi doświadczenia w zakresie ich aktywności online. W spotkaniach kongresu organizowanych przez NASK biorą udział uczniowie w wieku 13-17 lat oraz nauczyciele z kilkunastu szkół z terenu całego kraju.

Poniżej zamieszczamy linki do interesujących stron, zawierających m.in. materiały dydaktyczne dotyczące zagadnień bezpieczeństwa w sieci, ofertę szkoleń dla nauczycieli, itp.:

W dołączonych zestawieniach bibliograficznych polecamy dostępne w PBW w Przemyślu książki i czasopisma na temat cyberprzemocy i innych zagrożeń czyhających w Internecie:

W PBW w Przemyślu oraz filiach w Lubaczowie, Jarosławiu i Przeworsku można obejrzeć wystawki tematyczne, przybliżające zagadnienie cyberbezpieczeństwa.

Zachęcamy wszystkich odpowiedzialnych za edukację i wychowanie młodych ludzi do podejmowania tematu bezpieczeństawa w cyberprzestrzeni nie tylko w Dniu Bezpiecznego Internetu, ale przy każdej możliwej okazji.

Autor: tekst: Lucyna Zabrońska, fot.: Wiesława Olchowy (Lubaczów), Mariusz Bąk (Przemyśl), Małgorzata Tuleja (Jarosław), Katarzyna Rudnicka (Przeworsk)