9 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu

Lubaczów

Zdobycze najnowszych technologii odgrywają istotną rolę w życiu każdego człowieka. Dla dzieci i młodzieży są nieodłącznym elementem ich codziennej aktywności oraz życia społecznego, otwierają wiele możliwości, ale niosą też nowe zagrożenia i problemy.

Począwszy od 2004 roku w lutym organizowana jest międzynarodowa akcja Dzień Bezpiecznego Internetu, zainicjowana przez Komisję Europejską. Jest to największa światowa kampania  na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników Internetu, promocji pozytywnego wykorzystywania sieci, podniesienia świadomości rodziców i opiekunów dotyczącej niebezpieczeństwa w sieci i przeciwdziałania im.

W Polsce głównymi organizatorami akcji są: Polskie Centrum Programu SaferInternet, współtworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. SaferInternet /Link do strony projektu/ to projekt, którego celem jest zwiększanie społecznej świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą najnowsze techniki komunikacji. Wśród podejmowanych działań priorytetem jest edukacja, zarówno dzieci, jak  i rodziców, a także podnoszenie kompetencji profesjonalistów w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa / Link do strony www. nask.pl/  - to instytut badawczy, którego misją jest poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań, służących poprawie ich efektywności  i bezpieczeństwa. Instytut prowadzi badania naukowe, prace rozwojowe, a także działalność operacyjną na rzecz bezpieczeństwa polskiej cywilnej cyberprzestrzeni. Ważnym elementem działalności NASK jest też edukacja użytkowników oraz promowanie koncepcji społeczeństwa informacyjnego, głównie w celu ochrony dzieci i młodzieży przed zagrożeniami. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę /Link do strony / jest największą w Polsce organizacją pozarządową, która pomaga w rozwijaniu kompetencji rodzicielskich i wychowawczych. Strona Dziecko w Sieci /Link do strony/ to witryna zajmująca się zwróceniem uwagi dorosłych i dzieci na zagrożenia wynikające z nierozważnego korzystania z Internetu. Kampania „Chroń dziecko w sieci” ma na celu przestrzec rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze szkodliwymi treściami w Internecie i wskazać im, jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów.

Do tegorocznej edycji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu włączyła się lubaczowska filia PBW. Dokonano rejestracji na stronie projektu, opracowano zestawienie bibliograficzne wydawnictw zwartych i artykułów z czasopism, przygotowano materiały edukacyjne, adresy przydatnych stron internetowych. Przed głównym wejściem do Wypożyczalni można także obejrzeć wystawkę okolicznościową, wprowadzającą w zagadnienia bezpiecznego dostępu do Internetu. W celu propagowania pozytywnych treści zasobów internetowych i Obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu  do szkół w naszym mieście i powiecie drogą elektroniczną zostaną rozesłane materiały edukacyjne, z których będą mogli skorzystać nauczyciele podczas zajęć dydaktycznych.

Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami dostepnymi poniżej:

Autor: Renata Stefanik