Bezpieczny Internet

Lubaczów

Internet, smartfony, komputery są wszechobecne i stanowią ważny element ludzkiego życia w erze społeczeństwa informacyjnego XXI wieku. W obecnej rzeczywistości w stanie epidemii, gdy ograniczone są kontakty międzyludzkie, a nauka i praca odbywa się w systemie zdalnym, tym bardziej bezpieczeństwo w sieci staje się jednym z kluczowych zagadnień.

Niebezpieczeństwa czyhające w sieci zmieniają się wraz z rozwojem nowych technologii, ich specyfika sprawia, że nawet błahe akty przemocy stanowią dla ofiar poważny problem, z którym nie potrafią sobie poradzić. Cyberprzemoc charakteryzuje się różnorodnością form, powszechną dostępnością, szybkością i zasięgiem rozpowszechniania materiałów, domniemaną anonimowością sprawców, niskim poziomem kontroli społecznej, problemami z usunięciem kompromitujących informacji, filmów, zdjęć, permanentnym  narażeniem ofiar  na ataki niezależnie od pory i miejsca (7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę).

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Przemyślu Filia w Lubaczowie podejmuje działania zmierzające do poszerzenia wiedzy rodziców, nauczycieli, uczniów na temat bezpiecznego poruszania się w przestrzeni wirtualnej oraz wyczulenia na zagrożenia wynikające z wykorzystywania najnowszych technologii. W tym celu lubaczowska filia włączyła się w coroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Opracowano informacje o polskich instytucjach, organizatorach Dnia Bezpiecznego Internetu, zestawienie bibliograficzne wydawnictw zwartych i artykułów z czasopism znajdujących się w zbiorach naszej biblioteki, materiały edukacyjne, prezentacje: Bezpieczny Internet i Cyberprzemoc, które zostały rozesłane do szkół w mieście i powiecie. Pracownicy biblioteki wzięli udział w szkoleniach: Bezpieczni w Internecie – wszystko co nauczyciel wiedzieć powinien, Jak uczyć cyberbezpieczeństwa – szkolenie dla bibliotekarzy, edukatorów kompetencji cyfrowych.

Do naszych działań podejmowanych w ramach obchodu Dnia Bezpiecznego Internetu przyłączyły się: Szkoła Podstawowa  nr 1  im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie, Szkoła Podstawowa im. Marii Moralewicz w Dachnowie, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Oleszycach, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lubaczowie, Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie, Zespół Szkół w Oleszycach. Zainteresowani nauczyciele przesłali otrzymane materiały do rodziców i uczniów, a scenariusze lekcji zostały wykorzystane do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka oraz wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przygotowali prace plastyczne związane z tematyką bezpiecznego Internetu, które zostały zaprezentowane w Szkole  Podstawowej  nr 1 w Lubaczowie.

Zachęcamy do pobrania prezentacji: Bezpieczny Internet zawierającej zasady korzystania z usług cyfrowych i mediów społecznościowych oraz prezentacji Cyberprzemoc omawiającej netykietę, zjawiska takie jak: bulling, child grooming, hejt, phishing, sexting, sextorion, stalking, trolling. W części końcowej prezentacji polecamy strony zawierające ćwiczenia, scenariusze, materiały do prowadzenia zajęć w szkołach oraz adresy, pod którymi można uzyskać profesjonalną pomoc. Działania związane z bezpieczeństwem w sieci należy podejmować nie tylko w podczas różnorodnych akcji, ale przez cały rok w szkole, domu, pracy.

Wszystkich zainteresowanych problemami bezpieczeństwa  w świecie wirtualnym zapraszamy do współpracy.

Autor: Renata Stefanik