Ferie w bibliotece – efektywne wykorzystanie czasu wolnego dla dzieci ze świetlic podwórkowych

Lubaczów

Ferie to okres odpoczynku od obowiązków szkolnych dzieci i młodzieży, czas wolny można wówczas wykorzystać na rozrywkę, rozwój własnych zainteresowań, czytanie książek.
W lubaczowskiej filii Biblioteki Pedagogicznej odbyły się zajęcia z dziećmi ze świetlic podwórkowych, na których zostały przedstawione efektywne formy spędzania czasu wolnego. Na początku bazując na skojarzeniach młodzież na podstawie ilustracji odgadywała tytuły lektur szkolnych i ich autorów. W trakcie zajęć uczestniczki wypowiadały się też o zaletach płynących z czytania książek, padały głosy, że czytanie poprawia humor i odstresowuje, wzbogaca język i słownictwo, ćwiczy koncentrację , pobudza kreatywność, dostarcza wiedzy i informacji. Elementem kolejnego ćwiczenia były plansze przygotowane przez prowadzącą, rozpoczynające się od zdania: „Książka jest jak………. ,ponieważ……….”, gdzie celem uczestniczek (po wcześniejszym losowaniu rekwizytów – przedmiotów dnia codziennego) było jego uzupełnienie. W tej części zajęć padały stwierdzenia, że m.in. „Książka jest jak mydło, ponieważ oczyszcza naszą duszę”, „Książka jest jak latarka, ponieważ rozświetla nam wyobraźnię.”Zabawa „lista wyrazów” polegała na tym, że uczestnicy pracowali w grupach, rzucali kostką i przesuwali się po wcześniej przygotowanej planszy ze słowami w poziomych rzędach, o tyle pól ile wskazała kostka. Każdy uczestnik, który stanął na danym słowie musiał zapisać zdanie z tym wyrazem. W ten sposób powstawały ciekawe, oryginalne, logicznie powiązane opowiadania. Uczestnicy zajęć poznali także technikę Blackout Poetry polegającą na zmianie istniejącego tekstu i nadaniu mu zupełnie nowego znaczenia. Blackout poetry to zakreślanie słów z zadrukowanej strony starej książki lub czasopisma, dzięki czemu powstają nowe teksty i nadaje się im sens wykreślając jednocześnie pozostałe, zbędne zdania.Twórcą blackout poetry jest Austin Kleon ( https://austinkleon.com/about/) - pisarz, twórca stron internetowych, bibliotekarz z Teksasu, który - codziennie przeglądał prasę i zakreślał ciekawostki markerem, od 2005 roku tworzy poezję wykreślaną z gazet, jego wiersze przypominają japońskie haiku.

Dzieci poprzez zabawę słowami uświadomiły sobie, że również w bibliotece wśród książek można miło i kreatywnie spędzić wolny czas.

Autor: Renata Stefanik