Krzysztof Komeda (Trzciński) (27 IV 1931- 23 IV 1969) – 90 rocznica urodzin

Lubaczów

Krzysztof Komeda - artysta, który sprawił, że polscy słuchacze dojrzeli do odbioru muzyki jazzowej, nazywany często ojcem chrzestnym jazzu.

Z wykształcenia laryngolog z zamiłowania muzyk, pierwszy polski kompozytor jazzowy, który odniósł sukces w Ameryce Północnej. Człowiek obdarzony niezwykłym talentem umiejętności tworzenia nastroju w filmie i koncepcji utworu muzycznego. Krzysztof Komeda do dziś  jest wzorem dla wszystkich tych, którzy poszukują w muzyce nowych trendów,  bogatych emocji i głębokich przeżyć.

Muzyk został uhonorowany w wielu miastach Polski. W 2000 roku z inicjatywy dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lubaczowie Radosława Czajkowskiego Ministerstwo Kultury nadało szkole imię Krzysztofa Komedy. W Polsce imieniem Krzysztofa Komedy zostały nazwane m.in: Autorska Szkoła Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w Warszawie, Zespół Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim, Niepubliczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Bibicach.

Krzysztof Komeda zmarł przedwcześnie w wieku 38 lat  pozostawiając po sobie nietuzinkową twórczość. W 2011 roku siostra kompozytora Irena Orłowska i jego przybrany syn Tomasz Lach przekazali w darze Bibliotece Narodowej spuściznę dorobku wybitnego muzyka. Wśród dokumentów znalazły się: rękopisy muzyczne, liczne partytury (wśród nich muzyka do filmów fabularnych, spektakli), taśmy szpulowe z nagraniami, prywatne listy do żony Zofii i rodziców, korespondencja z filharmoniami, jazz-klubami, teatrami, wytwórniami filmowymi, firmami fonograficznymi, świadectwa szkolne, legitymacje, indeks ze studiów, zdjęcia z różnych etapów życia. Otrzymane prze Bibliotekę Narodową rękopisy dały zalążek do utworzenia Archiwum Polskiego Jazzu. Dokumenty Krzysztofa Komedy po przeglądzie konserwatorskim i opracowaniu są udostępniane są w czytelniach Biblioteki Narodowej w formie plików elektronicznych, a część z nich po digitalizacji będzie powszechnie dostępna w Internecie zgodnie z życzeniem darczyńców.


Zapraszamy do naszej biblioteki po wydawnictwa biograficzne o Krzysztofie Komedzie, np.:

  • M. Grzebałkowska Komeda - osobiste życie jazzu,
  • T. Lach Kumpel o Komedzie Zośce i innych,
  • E. Batura Księżycowy chłopiec,  
  • P. Bojarski 1956 przebudzeni,  
  • A. Karpowicz Sto metrów asfaltu,  
  • S. Koper  Sławne pary PRL,  
  • P. Sarzyński Kronika śmierci przedwczesnych.

Zachęcamy do skorzystania z  bibliografii podmiotowo - przedmiotowej zawierającej około 100 opisów  wydawnictw zwartych i  artykułów z czasopism dotyczących życia i twórczości wybitnego jazzmana. Twórczość wyjątkowego muzyka opracowana jest w porządku chronologicznym z podziałem na muzykę jazzową, muzykę filmową i netografię - link do zestawienia.

Publikacje niedostępne w naszej bibliotece czytelnicy mogą zamówić w ramach e-usług z bezpłatną dostawą do domu z innych bibliotek.

Przedstawiamy Państwu  również prezentację PowerPoint o Krzysztofie Komedzie - Trzcińskim zachęcając do  zapoznania się z  barwnym życiem muzyka.

Autor: Renata Stefanik