Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Lubaczowie

Lubaczów

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Od 2012 r. w Polsce wystartowała kampania społeczna Ojczysty – dodaj do ulubionych, która ma na celu podniesienie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za piękną polszczyznę. Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, podkreślając jednocześnie rolę języka narodowego w rozwoju kultury i tożsamości.

Tego dnia w czytelni PBW w Przemyślu Filia w Lubaczowie przy PZPW w Rzeszowie odbyły się zajęcia czytelnicze. Uczestnikami byli uczniowie klas I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie. Młodzież zapoznała się z genezą Dnia Języka Ojczystego i wzięła udział w zabawach językowo-literackich. Duża frajdę sprawiło odczytywanie tekstów, zawierających polskie łamańce językowe, typu „Czy tato czyta cytaty Tacyta”.  Uczniowie otrzymali kody QR, w których ukryte zostały quizy językowe, które po zeskanowaniu należało rozwiązać. Kolejną propozycją była łamigłówka językowa. W celu przypomnienia sobie nieco już zapomnianego staropolskiego  słownictwa, młodzież miała za zadanie odnaleźć ukryte w wykreślance wyrazy, takie jak na przykład eskapizm, koncept, zaiste czy batuta. Litery pozostałe po wykreśleniu wszystkich słów utworzyły pasujące do okoliczności hasło. Po rozwiązaniu łamigłówki uczniowie wyszukiwali w słownikach znaczenia trudniejszych słów.

W kolejnej części zajęć uczniowie wysłuchali wypowiedzi znanych językoznawców na temat poprawnego posługiwania się językiem polskim i najczęściej popełnianych błędów językowych.  Młodzież wróciła z zajęć z przekonaniem, że język ojczysty to nasze dobro narodowe, o które trzeba dbać i pielęgnować w każdym aspekcie życia społecznego.

Autor: Wiesława Olchowy