Narodowe Czytanie 2023 w Lubaczowie

Lubaczów

"Nad Niemnem" to ważny utwór literatury polskiej, który podejmuje tematykę Powstania Styczniowego z 1863. W roku bieżącym mija 160 rocznica wybuchu Powstania. 09 września 2023 spotkaliśmy się na płycie Rynku w Lubaczowie, by po raz kolejny zachwycić się fragmentami lektury.
Prezydent RP Andrzej Duda w przesłaniu skierowanym do uczestników napisał: (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu. List intencyjny Prezydenta przeczytał wiceburmistrz miasta Lubaczowa Janusz Waldemar Zubrzycki.

Organizatorami tegorocznej edycji Narodowego Czytania w Lubaczowie byli: Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu Filia w Lubaczowie przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie, Urząd Miejski w Lubaczowie, Starostwo Powiatowe w Lubaczowie, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (koło Lubaczów) oraz Miejski Dom Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie.

Czytanie „Nad Niemnem” rozpoczęła pani Teresa Pamuła posłanka na Sejm RP oraz Elżbieta Łukacijewska posłanka do Parlamentu Europejskiego. Wśród czytających byli przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, służb mundurowych tj. Straży Granicznej, Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie, Nadleśnictwa Lubaczów, nauczyciele i uczniowie miejscowych szkół i placówek, seniorzy, harcerze z X drużyny Harcerskiej „Wilki”, działającej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Lubaczowie.

W akcji wzięli udział również przedstawiciele organizacji pozarządowych, tj. Lubaczowskiego Centrum Inicjatyw Społecznych „Nasza Przyszłość”, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo–Wschodnich oddział Lubaczów, Lubaczowskiej Rady Seniorów, Stowarzyszenia Folkowisko. Ponadto fragmenty lektury Elizy Orzeszkowej zaprezentowali młodzi aktorzy z „Teatru Małych Form” pod kierunkiem Grażyny Bielec i z Teatru Lentylki pod kierunkiem Krystyny Czury.

Autor: Renata Stefanik