Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów w lubaczowskiej Filii

Lubaczów

28.III. 2025 r. w czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu Filia w Lubaczowie odbyła się żywa lekcja historii.

Zaproszonym gościem był dr Wojciech Hanus  - historyk, starszy inspektor Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie, który wygłosił dla uczniów klasy VII z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach prelekcję pt. "Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej i niemieckie prawodawstwo wobec Polaków udzielających pomocy Żydom na przykładzie Rodziny Ulmów".

Temat spotkania  wpisywał się  w jeden z  tegorocznych  kierunków realizacji polityki oświatowej państwa /pkt 2/.
Wystąpienie wiązało się  z datą 24 marca, który to dzień został ustanowiony  Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Dr Wojciech Hanus  przedstawił zgromadzonym uczniom Wiktorię i Józefa Ulmów z Markowej, którzy  w 1942 r. przyjęli pod swój dach ośmioosobową żydowską rodzinę  Grunfeldów, Didnerów i Goldmanów. Półtora roku później 24.III.1944 r. wszyscy, zarówno ukrywający się Żydzi, jak i cała rodzina Ulmów w wyniku donosu zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów.
Dr Wojciech Hanus  w swoim wystąpieniu podkreślał istotę dialogu polsko-żydowskiego i polsko-niemieckiego oraz konieczność pielęgnowania pamięci o tych, którzy mieli odwagę i siłę przeciwstawić się złu.

Autor: Lucyna Zabrońska