Nauczycielskie Pasje

Lubaczów

W piątek 27 stycznia w czytelni lubaczowskiej filii PBW przy PZPW odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Nauczycielskie Pasje, na którym zaproszonymi gośćmi były: Małgorzata Trojnar i Marzena Grabowska.

Podczas spotkania prezentowany był dorobek pedagogiczny nauczycielek oraz ich pasje pozazawodowe. Małgorzata Trojnar z wykształcenia jest nauczycielem wychowania przedszkolnego i neurologopedą. Z poświęceniem spełnia się w swojej pracy pedagogicznej i terapeutycznej realizując zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Obecnie pełni funkcję Dyrektora Miejskiego Przedszkola Nr 3 „Wesoła Trójeczka” w Lubaczowie. Marzena Grabowska jest nauczycielem i logopedą w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zespole Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie. Zawodowo poświęca się pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w szczególności zajęciom z dziećmi ze spektrum autyzmu.

Nauczycielki trenują karate w Lubaczowskiej Akademii Sztuk Walki, pod opieką wybitnego i znanego na całym świecie Czesława Stankiewicza posiadającego stopień Mistrzowski 7 dan. Sensei Czesław swoją osobowością sprawia, że członkowie Lubaczowskiej Akademii Sztuk Walki to nie tylko grupa sportowców, ale także wyjątkowi ludzie, którzy mogą na siebie liczyć. Takiej atmosfery i wsparcia w dzisiejszych trudnych czasach potrzebuje każdy człowiek.

Małgorzata Trojnar po wieloletnich treningach zdobyła stopień shodan 1 dan (czarny pas). Jej największym osiągnięciem sportowym jest zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Polski w kumite (walka). Marzena Grabowska zdobyła stopień 1 kyu ( brązowy pas). Rozwijając swoje pasje pozazawodowe obie Panie biorą udział w zgrupowaniach i seminariach. Prelegentki podczas spotkania wielokrotnie podkreślały znaczenie treningów karate i ich wpływ na rozwój osobowym każdego człowieka, w szczególności dzieci i młodzieży. Wbrew powszechnej opinii karate to nie tylko sztuka walki i obrony, ale także proces samodoskonalenia się. Treningi karate doskonalą koordynację wzrokowo-ruchową, koncentrację, pamięć ruchową, proces szybkiego podejmowania decyzji, logicznego myślenia. Ćwiczenie technik walki wpływa na poprawę równowagi, wytrzymałości, szybkości oraz samodyscyplinę. Dzięki treningom karate u ćwiczących polepsza się umiejętność panowania nad emocjami, kształtuje się cierpliwość, zwiększa się wiara w siebie, wzrasta umiejętność konsekwentnego dążenia do celu. Na zakończenie spotkania prelegentki podkreślały, że warto rozwijać swoje pasje niezależnie od wieku.

Autor: Renata Stefanik, fot. Wiesława Olchowy