Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w lubaczowskiej filii

Lubaczów

29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Głośne czytanie dzieciom według najnowszych badań wpływa na rozwój już od najmłodszych lat życia. Głośne czytanie dziecku buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem, rozwija inteligencję emocjonalną, wyobraźnię, wyrabia samodzielne myślenie oraz wpaja wartości moralne.

PBW Filia w Lubaczowie zorganizowała z okazji Dnia głośnego czytania warsztaty czytelnicze. W zajęciach brali udział uczniowie klas I-III Społecznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem  Przedszkolnym w Załużu. Celem  spotkania była popularyzacja czytelnictwa od najmłodszych lat oraz podkreślenie roli głośnego czytania zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Prowadząca zaprezentowała dzieciom dwie opowieści „Kotka Psotka” oraz „Legenda o Lechu, Czechu i Rusie” w formie teatrzyku kamishibai. Podczas rozmowy moderowanej dzieci opowiadały o swoich odczuciach po wysłuchani przeczytanych historii.

Po krótkiej przerwie na zabawę ruchową, uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli trójwymiarowe formy odkryć i wynalazków w książce „Odkrycia i wynalazki, które zmieniły świat” oraz zmierzyli się z najgrubszą i najcięższą książką w bibliotece. Podczas pracy grupowej  dzieci rozszyfrowywały treść obrazków, kolorując odpowiednie pola oraz układały z puzzli znane postaci z baśni i bajek. Uczestnicy odgadywali również zagadki z  „Wielkiej księgi zagadek”.

Wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach i wrócili do swojej szkoły z nowymi umiejętnościami, zachęceni do bliższego kontaktu ze słowem pisanym.

Autor: Wiesława Olchowy