„Połowinka” w lubaczowskiej filii

Lubaczów

28 listopada w środę odbyło się spotkanie z Agnieszką Martinką autorką książki „Połowinka. Rowerem na Ural, do miejsca zesłania Ojca. Wspomnienia Ojca, wspomnienia córki”. Agnieszka Martinka pochodzi z Tomaszowa Lubelskiego. Z wykształcenia geolog z zamiłowania podróżnik i fotograf. Zdobyła Kilimandżaro, objechała rowerem jezioro Wiktorii, zwiedziła Kenię, Ugandę, Tanzanię. Za swoje pasje i odważną realizację marzeń została pierwszą w Polsce laureatką nagrody Johnnie Walker KEEP WALKING AWARD, otrzymała także tytuł „podróżnika Roku”. W Lubaczowie autorka opowiadała o podróży na Ural, którą odbyła wraz z Agnieszką Koper i Tomaszem Świątkiem. Uczestnicy spotkania zobaczyli zdjęcia z Samboru, Wilna, Ostaszkowa, Tweru, Miednoje, Placu Czerwonego, Łubianki, Permu oraz tego, co zostało z kopalni węgla kamiennego w Połowince. Podróżniczka opowiedziała także o swojej wyprawie do domu rodzinnego Piłsudskich oraz o tym, że odwiedziła wiele wiosek m.in. osadę Maryjczyków i Tatarów czy zwiedziła cmentarz na Rossie, gdzie pochowane jest serce marszałka Józefa Piłsudskiego…

W spotkaniu wzięli udział: uczniowie SP nr 1 wraz z dyrektorem Piotrem Salikiem, SP nr 2 z dyrektorem Tomaszem Ratowskim, , Zespołu Szkół w Oleszycach z Panią dyrektor Marią Baran, uczniowie LO, lubaczowscy seniorzy z Przewodniczącą Marią Mulak, podopieczni Dziennego Domu Pobytu Osób Starszych w Cieszanowie z kierownikiem Anitą Wolanin, przedstawiciele związków zawodowych Teresa Koza, Edward Misztal, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Katarzyna Pelc-Antonik, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Małgorzata Jachyra-Mazepa, wicedyrektorzy Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych im. Jana Pawła II Lucyna Bundyra i Dariusz Cencora.

Agnieszka Martinka w ciekawy sposób przybliżyła treści wpisujące się w edukację historyczną dotyczące dziejów naszego regionu.

Autor: Renata Stefanik